Článek
Plavidlo dlouhé 193 metrů dorazilo do německého přístavu 4. března kvůli opravě lodního šroubu, který byl zřejmě poškozen během plavby. Němečtí celníci se ale zaměřili na náklad, který loď převážela.
„Kvůli zboží na palubě, na které se vztahují sankce EU, byl celními orgány vydán příkaz k zadržení lodi. Opuštění přístavu je zakázáno,“ oznámil podle DPA v úterý přístavní úřad v Rostocku. Němečtí celníci zatím odmítli sdělit další podrobnosti s tím, že vyšetřování dosud neskončilo.
Firemní pobočky v Petrohradu i Oděse
Podle zdrojů listu Ostsee-Zeitung činí odhadovaná hodnota nákladu přibližně 40 milionů eur (téměř 940 milionů Kč). Dotyčná loď přitom patří lodní společnosti, která provozuje pobočky a kanceláře mimo jiné v Kanadě, Spojených státech, ruském městě Petrohradu, ale také v ukrajinském přístavu Oděsa. Právě z Petrohradu podle údajů námořního webu Marine Traffic zmíněná loď původně vyplula.
Poté, co Rusko v roce 2022 zahájilo svou rozsáhlou invazi na Ukrajinu, uvalila EU na Moskvu řadu sankcí, zákaz obchodování s uranem mezi ně však nepatří, upozornila DPA. Stávající unijní sankce se týkají celkem více než 1700 lidí a více než 400 organizací. Ocel, ocelové výrobky a železo, zlato a diamanty včetně šperků, cement, asfalt, dřevo, papír, syntetický kaučuk a plasty se například v rámci omezení dovážet nesmějí. Zdá se tak, že to paradoxně může být spíše náklad dřeva, nikoliv uranu, co lodi v Německu způsobilo potíže.