Článek
Litevská vláda vyhlášením výjimečného stavu reaguje na to, že běloruské bezpečnostní složky začaly migranty z nyní již bedlivě střežených hranic s Polskem převážet k Litvě, což je další hraniční země EU.
Během noci na úterý převezli běloruští pohraničníci vojenskými auty od hranic s Polskem asi 500 migrantů, kteří nyní táboří u hranic s Litvou poblíž obce Kadyš.
Duda: Polskou hranici před Lukašenkovými migranty ubráníme, ohrožují celou EU
Někteří z nich se ještě v noci pokusili hranici překročit: do půlnoci litevská stráž zaznamenala pokusy dostat se přes hranici u 73 migrantů, od půlnoci do úterního rána se hranici pokoušelo přejít dalších 82 migrantů, napsal zpravodajský server Delfi.
Vojáci smí použít přiměřené násilí
Mimořádný režim umožní mimo jiné omezit pohyb v pohraničí. Podle premiérky Ingridy Šimonytéové země výjimečný stav vyhlásila poprvé od získání své nezávislosti.
Duda: Polskou hranici před Lukašenkovými migranty ubráníme, ohrožují celou EU
Výjimečný stav bude platit v pět kilometrů širokém pásmu podél hranice s Běloruskem a také v táborech pro migranty. Umožní pohraničníkům použít „psychický nátlak” a „přiměřené fyzické násilí”, aby zabránili migrantům ve vstupu do Litvy.
Zároveň omezí cestovaní, které bude ve vymezeném koridoru možné pouze s povolením pohraniční stráže. Vstoupit do něj budou moci jen ti civilisté, kteří v něm žijí nebo tam mají majetek. Omezena budou i shromáždění v oblasti.
Kvůli běloruské elektrárně od Rosatomu trénovali v Litvě evakuaci
„Lidé, kteří žijí a pracují (v blízkosti hranic) to budou moci dělat i nadále. Ale lidé, kteří se tam chtějí dostat, aby například vyzvedli migranty a odvezli je na jiné území – pro ty to bude těžší,” řekla v parlamentu Šimonytéová. Režim dále omezí právo migrantů na korespondenci a telefonní rozhovory, s výjimkou žádostí adresovaných úřadům. Za výjimečného stavu lze také využít státní rezervy.