Článek
Praha nyní sbírá pro svůj návrh podporu. S unijními ministry se rovněž prostřednictvím videohovoru spojil šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba, který jim přiblížil aktuální situaci v zemi a poděkoval za dosavadní pomoc.
„Všechny oči se nyní upírají na mimořádnou Evropskou radu (1. února), která bude posouvat agendu, pokud jde o makrofinanční pomoc (pro Ukrajinu),“ řekl Lipavský.
Během #FAC jsem stihl i jednání s @jensstoltenberg v @NATO. Probrali jsme květnové neformální zasedání ministrů zahraničí NATO v Praze i přípravu summitu NATO ve Washingtonu.#WeAreNATO pic.twitter.com/qRi4FiV7FQ
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) January 22, 2024
Ohledně finanční podpory pro Ukrajinu existuje podle diplomatických zdrojů opatrný optimismus, že se podaří na mimořádné Evropské radě dosáhnout dohody 27 členských států. V prosinci dohodu blokovalo Maďarsko.
Jde o 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč) na příští čtyři roky, které jsou součástí revize dlouhodobého rozpočtu EU.
Se Stoltenbergem o schůzce ministrů i summitu
Lipavský v Bruselu jednal i se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem. Hovořil s ním o plánovaném neformálním zasedání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance v Praze i o přípravě červencového summitu NATO ve Washingtonu .
Potvrdil, že jednání ministrů se má uskutečnit na konci května, po dohodě s NATO ale zatím není možné zveřejnit přesné datum. Jakmile to půjde, české ministerstvo zahraničí oznámí detaily a představí i logo akce.
Květnová neformální schůzka ministrů zahraničí NATO bude pro Prahu největší alianční akcí od summitu NATO v roce 2002. Dosud se podobná schůzka ministrů bloku konala dvakrát: v roce 2022 v Berlíně a v roce 2023 v Oslu.