Hlavní obsah

Lipavský musel pryč nouzovým východem. Jeho přednášku v Londýně ukončili propalestinští radikálové

Londýn
Aktualizováno

„Česká republika se nemůže ukrýt, viníme vás z genocidy“, „Free Palestine“, „From the River to the Sea“ nebo „Izrael je teroristický stát“. Skupinka několika desítek propalestinských radikálů ukončila přednášku ministra zahraničí Jana Lipavského na londýnské univerzitě University College London na škole Slovanských a východoevropských studií (SSEES). Několikrát ho označila za válečného zločince. Lipavský demonstranty nejprve v klidu pozoroval, posléze na doporučení bezpečnostních složek odešel nouzovým východem. Demonstranti totiž všechny ostatní východy zablokovali.

Propalestinští radikálové ukončili přednášku ministra Lipavského v Londýně Video: Vojtěch Bauer, Novinky

Článek

(od našeho zvláštního zpravodaje)

Lipavský začal přednášku projevem, ve kterém hovořil mimo jiné o ruské agresi na Ukrajině. Než ho ale dokončil, zvedlo se ze židle několik propalestinských radikálů a začali křičet propalestinská hesla. Lipavského zároveň několikrát nazvali válečným zločincem.

Ministr na místě zůstal zhruba čtvrt hodinky, pak musel na pokyn bezpečnostních složek opustit sál. „Na doporučení britských bezpečnostních složek jsme museli odejít. Demonstranti totiž čekali i v přístupových chodbách. I tak jsem ale byl připravený odpovídat na dotazy,“ sdělil Novinkám ministr Lipavský.

Kromě několika demonstrantů uvnitř místnosti jich čekalo několik desítek také venku. Několikrát se stalo, že vystřídali ty, kteří na ministra křičeli, aby mohlo dojít k nepřerušovanému řevu.

Jen výjimečným lidem. Cenu českého ministerstva zahraničí si v Londýně převzal historik George Scott

Evropa

Takhle to tu prostě je

„Takhle to tu prostě je. Akce byla označena jako akce s malým rizikem. Neočekávalo se, že se to stane. Když k tomu ale dojde, tak se s těmi studenty nemůžete prát a musíte je vystát a vydržet to jejich křičení. A oni nepřestali, takže jediná možnost byla diskuzi ukončit,“ sdělila Novinkám organizátorka diskuze a politoložka Jessie Hronešová.

Podle ní se toto v Británii navíc děje čím dál častěji a ještě k tomu i během naprosto marginálních akcí, které se Izraele více méně ani netýkají.

Řada lidí se demonstranty pokusila uklidnit, ti na výzvy jak Hronešové, tak i třeba mluvčího české diplomacie Daniela Drakea nereagovali a pokračovali ve svém protestu. Drake jim navíc nabídl, že se Lipavského mohou na cokoli zeptat v diskuzi, která měla podle původního plánu následovat. Toho však nevyužili.

Současný konflikt mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás začal loni 7. října barbarským útokem teroristů na jižní Izrael, při němž zavraždili na 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších přes 250 unesli do Pásma Gazy. Přes stovku z nich stále drží, podle Izraele jich je však asi polovina již po smrti. To ale demonstranty nijak nezajímalo.

Židovský stát následně zahájil v Pásmu Gazy odvetnou operaci s cílem zlikvidovat vedení Hamásu. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví, které kontroluje Hamás, zahynulo v Gaze nejméně 43 764 Palestinců, dalších přes sto tisíc bylo zraněno. Ministerstvo do tohoto čísla zahrnuje jak civilisty, tak i bojovníky Hamásu.

Trump nemůže ze dne na den zastavit pomoc Ukrajině, míní Lipavský

Evropa

Výběr článků

Načítám