Článek
„Mohu potvrdit, že takový návrh existuje,“ řekl Novinkám Lipavský. „Jedná se o jednu z věcí, kterou jsme v rámci EU navrhli. V současnosti o tom mluvíme s našimi partnery,“ dodal.
Podle listu The Financial Times toho chce Česká republika dosáhnout tak, že by ruští diplomaté dostávali víza a povolení k pobytu, která umožňují pohyb pouze v hostitelské zemi, nikoli v celém schengenském prostoru.
Lipavský Novinkám dále řekl, že Česká republika moc dobře ví, jaké to je, když ruští špioni vykonávají své aktivity na cizím území.
„Stálo to životy dvou českých občanů. U několika českých vesnic došlo k likvidaci přírody, protože v jejich bezprostřední blízkosti vybuchl muniční sklad,“ uvedl ministr zahraničí s referencí na výbuch muničního skladu ve Vrběticích.
Podle něj situaci chápou i ostatní evropské země. „(Evropské země) rozumějí, že ruské špionážní aktivity znamenají riziko a je veřejně známé, že celá řada špionážních aktivit probíhá právě pod diplomatickým krytím,“ vysvětlil.
Návrh z Prahy přišel minulý týden
Podle listu The Financial Times Praha dokument s tímto návrhem rozeslala v rámci jednání o 12. balíčku sankcí EU proti Moskvě, který členské státy musí ještě schválit.
„Na české území přijíždějí agenti (ruské vojenské rozvědky) GRU a dalších služeb. V Schengenu je velmi složité to kontrolovat,“ řekl listu nejmenovaný diplomat Evropské unie.
Česká republika loni vyhostila více než 70 Rusů v souvislosti s válkou na Ukrajině a kvůli výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
Za ním podle všech informací stáli dva agenti GRU. Při výbuchu z října 2014 zemřeli dva zaměstnanci společnosti Imex Group, která sklad měla v pronájmu od Vojenského technického ústavu.