Článek
(od našeho zvláštního zpravodaje)
Český ministr zahraničí Jan Lipavský a jeho polský protějšek Radosław Sikorski svůj záměr odejít při Lavrovově projevu avizovali předem. Šéf české diplomacie ještě před odletem na služební cestu uvedl, že od Lavrova v OBSE očekává jen „další ruské pohádky“, které poslouchat nehodlá.
Lavrov svůj projev využil zejména ke kritice Evropské unie, NATO i samotné OBSE. Tu šéf ruské diplomacie označil za zbytečnou. Mluvčí jeho ministerstva Marija Zacharovová na zasedání vůbec nedorazila, protože jí Malta, kde se akce koná, anulovala vízum.
Dvoudenní zasedání ministrů OBSE na Maltě se koná ve chvíli, kdy tato organizace prochází hlubokou krizí. Tu způsobuje Rusko, které agresí na Ukrajině porušuje základní principy OBSE a zároveň narušuje rozhodovací procesy organizace. Té se tak už tři roky nepodařilo schválit rozpočet.
Lipavský: Rusko stojí za stovkou incidentů v Evropě, NATO k němu musí přehodnotit svůj vztah
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě vznikla v roce 1975 podepsáním Helsinského závěrečného dokumentu. Má 57 členských států. Krom evropských zemí jsou v ní i země střední Asie, USA a Kanada. Jedná se tak o největší regionální bezpečnostní platformu světa.
Úvodní projevy představitelů organizace symbolicky narušil silný déšť. Protože se setkání koná v jednacím sále ve velkém stanu, nebyly projevy špiček OBSE chvíli vůbec slyšet. Jde o připomínku, že se akce organizace poslední dobou musí konat ve státech, které se v konfliktu na Ukrajině výrazně neangažují, a tak nevadí ani jedné straně. Tyto státy však nemusí být k pořádání takových akcí vhodné. Čtvrteční zasedání mělo původně pořádat Estonsko, než tuto možnost Rusko vetovalo.