Článek
Útok se stal, když Ecke rozvěšoval volební plakáty své strany. Záchranáři ho odvezli do nemocnice, kde podstoupil operaci.
„Najednou se objevili tři nebo čtyři cizí lidé, uráželi celý tým, který plakáty vylepoval, a pak ho (Eckeho) najednou začali brutálně mlátit,“ řekl deníku BILD šéf saské SPD Henning Homan (44).
Jen o několik minut před přepadením europoslance Eckeho, okolo půl jedenácté večer, zaútočila rovněž čtyřčlenná skupina na osmadvacetiletého pomocníka Zelených, který stejně jako Ecke rozvěšoval propagační materiály. Násilníci ho bili a kopali a způsobili mu zranění. Po ambulantním ošetření však mohl odejít domů.
Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že oba incidenty mají na svědomí stejní pachatelé.
Útoky odsoudili politici z různých stran. Eckeho stranická kolegyně a ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že pokud se potvrdí politické motivy přepadení, půjde o „těžký útok na demokracii“. Odpovědnost za něj by podle ní nesli extremisté a populisté, kteří svým verbálním nepřátelstvím vůči demokratickým politikům stále více rozdmýchávají atmosféru násilí. Slíbila tvrdý postup, o kterém chce jednat s ministry vnitra jednotlivých spolkových zemí.
Útok odsoudil i kancléř Olaf Scholz. Vyjádřil také znepokojení nad tím, že násilí je na vzestupu a ohrožuje demokracii.
V Berlíně vzplála hala skupiny Diehl. Patří pod ni výrobce Iris-T dodávané na Ukrajinu
Šéfové SPD v Sasku Henning Homann a Kathrin Michelová násilné činy vůči demokratickým politikům označili za nástroj používaný fašisty. „Osivo, které vysela Alternativa pro Německo a další pravicoví extremisté, raší, jejich stoupenci nemají zábrany,“ uvedli ve společném prohlášení.
Voliči v Německu o svých příštích zástupcích v Evropském parlamentu budou rozhodovat 9. června. Zástupci vládních i opozičních stran upozornili, že jejich členové se potýkají s vlnou fyzických a verbálních útoků, a vyzvali policii, aby posílila ochranu politiků na volebních shromážděních, píše agentura AP.