Článek
„Paříž tím útokem žije. Když jsme projížděli nebo procházeli pařížskými ulicemi, viděli jsme vyvěšené vlajky, transparenty. Potěšilo mě, že lidé tleskali tomu konvoji zástupců zemí EU. Byla to hezká demonstrace evropské solidarity,“ prohlásil premiér.
„To, že přijeli zástupci skoro všech členských zemí EU, ale i zástupci arabských států, byl velmi výrazný signál odporu proti terorismu a fanatismu,“ doplnil. „Ten útok se odehrál v Paříži, ale je to problém celé Evropy. Terorismus nerespektuje hranice,“ řekl.
„Byla to vhodná příležitost, abychom si připomněli památku lidí, kteří byli zavražděni při teroristickém útoku, byla to také dobrá příležitost, abychom vyjádřili podporu a solidaritu Francii v boji s terorismem a také, abychom podpořili základní hodnoty, na nichž stojí evropská společnost, zejména svobodu slova,“ vysvětlil premiér.
Také Zaorálka reakce Pařížanů potěšila. Lidé podle něj tleskali už ve chvíli, kdy politiky k výchozímu bodu přiváželi autobusy. „Měl jsem pocit, že jsme tu skutečně vítaná delegace, protože přijetí bylo velmi vřelé,“ řekl. „I když jsme šli v průvodu, byla reakce Pařížanů velmi spontánní a silná,“ popsal.
„Měl jsem z toho dojem, že je to místo, kde je třeba být, a že to byla správná volba,“ uvedl. „Za ČR to bylo správné přihlášení se ke společným evropským hodnotám,“ dodal s tím, že účast v pochodu byla i vítanou příležitostí promluvit si neformálně se zahraničními státníky.