Článek
Agentura Reuters s odvoláním na Libyjce důvěrně obeznámené s průběhem vyjednávání uvedla, že peníze se do Mezinárodního bengházíjského fondu dostaly půjčkou od Libyjského rozvojového fondu. To nepřímo potvrdil i Šalgham a zároveň dodal, že pocházejí z Evropy.
"Všechny peníze, které rozvojový fond zaplatil, se vrátily od skupiny evropských zemí - mimo jiných z České republiky, Slovenska, Bulharska, Francie," uvedl Šalgham.
Šest zdravotníků, pět bulharských sester a palestinský lékař, byli původně v Libyi odsouzeni k trestu smrti za nakažení stovek dětí virem HIV při transfúzích. Minulý týden byl trest zmírněn na doživotí. Šestice v úterý ráno přiletěla do Bulharska si trest odpykat, bulharský prezident jim ihned udělil milost. [celá zpráva]
Důvodem ke zmírnění trestu bylo pro Libyi i to, že rodiny dětí dostaly na odškodném celkem asi 460 miliónů dolarů.
EU: peníze byly z Kadáfího nadace
Česká vláda se k myšlence pomoci zdravotníkům odpuštěním části libyjského dluhu tehdy postavila zdrženlivě. Naopak Slovensko oznámilo, že je ochotné se na odškodnění podílet.
Objevila se ale otázka, co nyní bude s penězi, které měla Libye na zvláštních účtech a které byly určeny na splácení dluhů právě vůči ČR, Bulharsku nebo Slovensku.
Evropská komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová však tvrdí, že peníze nepocházejí z peněz určených na splácení dluhu, ale z Kaddáfího nadace. "Unie se na kompenzacích nepodílela, je to zásah Kaddáfího nadace," prohlásila den po vyplacení odškodného.