Článek
Letadla měla v ČR přistávat v letech 2001 a 2005. Z 21 mezipřistání jich bylo devatenáct v Praze a dvě v Pardubicích.
Česká ministerstva obrany, zahraničí, dopravy a vnitra a tajné služby mezipřistání v Česku v minulosti nepotvrdily. CIA pro lety využívala soukromé civilní společnosti. Podle českého ministerstva dopravy by ani USA ani Česko neporušily zákony. Podle mezinárodní úmluvy mohou letadla smluvních zemí na svém území přistávat bez povolení, pokud nejsou využita k obchodním účelům.
Podle europoslance Jana Zahradila (ODS) nejsou mezipřistání v ČR klíčovým problémem. Dokazuje to prý i to, že Evropský parlament je nezahrnul do zprávy samotné, ale pouze do doprovodného dokumentu.
Letů bylo přes 1200
Zpráva vypočítává 1245 tajných letů CIA ve 24 zemích EU. Nejvíc jich bylo v Německu (336), Británii (170) a Irsku (147). V Bratislavě prý jednou přistálo letadlo Gulfstream V firmy US AV s registračním číslem N1HC.
V ČR byl nejpilnější Gulfstream V s registračním číslem N379P společnosti Premier Executive Transport Services, která je podle výboru nastrčenou firmou CIA existující jen na papíře.
Letadla létala do Pákistánu, Uzbekistánu nebo do Sýrie. Američané sem měli převážet vězně a mučit je. V USA není týrání vězňů dovoleno.
Zpráva uvádí 13 evropských zemí, které se CIA spolupracovaly nejvíce. Jde například o Velkou Británii, Itálii, Polsko nebo Rumunsko.
Rada Evropy šetřila tajné věznice
Přelety CIA šetřila už Rada Evropy. Zprávu zveřejnil v Paříži švýcarský politik Dick Marty. Podle něj bylo do aktivit CIA v Evropě zapojeno 14 zemí. Rada zkoumala i podezření, že Polsko a Rumunsko měly na svých územích tajné věznice.
Které země zpráva kritizuje
Rakousko
Kypr
Dánsko
Německo
Řecko
Irsko
Španělsko
Švédsko
Itálie
Polsko
Portugalsko
Velká Británie
Rumunsko