Článek
Pomník stojí naproti vlakovému nádraží, kde Lenin v dubnu 1917 řečnil po návratu z finského exilu a několik měsíců před uchopením moci.
"Okolo půl páté ráno (cca 02:30 SELČ) třeskl výbuch, zřejmě způsobený malým detonačním zařízením, která na pomíku zanechala díru o průměru asi metr" citovala agentura Interfax představitele ministerstva pro mimořádné situace. Podle něj bylo také zničeno osm z deseti reflektorů.
Podle nejmenovaného experta Leninova záda zřejmě poškodila výbušnina o síle rovnající se 300 gramům trinitrotoluenu.
Poničený plášť Leninova pomníku v Petrohradě
Místo výbuchu není obydlené, jedná se o průmyslovou zónu, tekže není známo, kdy přesně k výbuchu došlo.
Policie stíhá neznámé pachatele podezřelé z trestného činu vandalství.
Pyrotechnici se pokoušejí upřesnit, zda poškození má na svědomí nálož, protože nevyloučili ani možnost jeho zásahu z granátometu, je to však méně pravděpodobné.
Koncem února se terčem podobného útoku stal Leninův pomník ve městě Bolchov v Orlovské oblasti. Hlava sochy byla poškozena třemi zásahy z brokovnic. Loni 21. července byla uražena hlava Leninově soše v Kremečugu.
Jen v Moskvě je 61 soch Lenina, byťpodle průzkumu střediska VCIOM z loňského listopadu Rusové s rostoucími sympatiemi hledí na posledního cara Mikuláše II., kterého nechal Lenin i s carskou rodinou popravit, zatímco sympatie k vůdci bolševické revoluce klesají.
Během tří let se Leninova popularita snížila z 50 na 42 procent, zatímco Mikuláš II. si polepšil na 44 procent. Nicméně návrhy přemístit nabalzamovanou mrtvolu vůdce revoluce z mauzolea na moskevském Rudém náměstí u zdi Kremlu stále budí nevoli.