Hlavní obsah

Legionelóza se v Polsku rozšířila do dalších oblastí. Obětí je už 18

Legionelóza neboli legionářská nemoc, která postihuje plíce a šíří se vdechováním infikovaných kapének, se rozšířila do dalších polských vojvodství. Po Podkarpatském je už také v Lublinském, Malopolském a Velkopolském vojvodství, objevila se tedy ve čtyřech z celkového počtu šestnácti územněsamosprávných celků.

Foto: Profimedia.cz

Bakterie legionelly (ilustrační foto)

Článek

V současnosti je hospitalizováno 157 infikovaných osob a počet obětí stoupl na osmnáct, oznámila ve čtvrtek TVN24 s odvoláním na Hygienickou stanici v Řešově, kde 18. srpna infekci odhalili.

„Laboratorní testy v městské vodovodní síti v Řešově, kde je nemoc nejrozšířenější, zatím přítomnost bakterií Legionelly potvrdily, stejně tak se prokázala v tělech všech 18 obětí, primární zdroj nákazy ale zatím stále není znám. Zatím víme, že zemřelo devět mužů a devět žen ve věku od 53 do 93 let s výrazně oslabenou imunitou a že se Legionella rozmnožuje v teple od 20 do 50 stupňů Celsia,“ uvedla TVN24.

Umírá deset procent nakažených

„Pokud by lidé onemocněli a vzápětí se uzdravili, nikoho by název této choroby nezaujal. Pokud ale na legionelózu umírá přibližně deset procent nakažených, jde o závažný problém. Zatím není známa konkrétní příčina prudkého zánětu dýchacích cest, který nemoc vyvolává,“ uvedl v rozhovoru pro server medonet.pl Ernest Kuchar, odborník na infekční choroby z Univerzitní nemocnice ve Varšavě.

Dodal, že legionelóza se nešíří pitím vody, ale je možné, že se vyskytla v zanedbané klimatizaci a vzduchotechnice v hotelích, nemocnicích či na úřadech, kde jsou zřejmě ideální podmínky pro šíření bakterie. Proto výrazné zvýšení hygieny je jedinou cestou, jak zabránit šíření této nemoci, uvedl infektolog Kuchar.

Snížit teplotu vody v bojleru? Hrozí legionella

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám