Článek
Že v období od prosince 2010 do února 2016 byla Le Penové zmíněná částka neoprávněně vyplacena, konstatoval europarlament v prosinci 2016. [celá zpráva]
Soud nyní upozornil, že „je na poslancích Evropského parlamentu, a nikoli na parlamentu, aby prokázali, že obdržené částky byly použity na pokrytí skutečně vynaložených nákladů, které vznikly v plném rozsahu a výlučně z důvodu zaměstnávání jejich asistentů”.
Ze stejného důvodu je od loňska stíhána i ve Francii. Posty dvou asistentů zaujali členové strany, kteří ale pracovali pro stranu a nevykonávali činnost související s mandátem Le Penové v Evropském parlamentu. [celá zpráva]
Diskriminována nebyla, rozhodl soud
Soud rovněž odmítl, že by Le Penová byla vystavena diskriminačnímu a podjatému zacházení, neboť nepředložila žádný důkaz, na jehož základě by bylo možné mít za to, že europarlament obdobná řízení vedl v minulosti či v současné době vede pouze vůči poslancům Evropského parlamentu ze strany Národní fronta (od 1. června se strana jmenuje Národní sdružení).
Le Penová byla poslankyní Evropského parlamentu v letech 2009 až 2017. Po porážce v druhém kole francouzských prezidentských voleb v roce 2017 se stala po volbách do francouzského parlamentu v témže roce poslankyní.
Problémy s fiktivním zaměstnáváním mají i další členové strany Le Penové. Francouzská justice například loni v prosinci obvinila jejího životního partnera a bývalého europoslance Louise Aliota ze zneužití financí Evropského parlamentu.
Evropský parlament odhadl celkovou škodu ze strany europoslanců Národní fronty v posledních pěti letech na pět miliónů eur (téměř 131 miliónů Kč). Šlo zhruba o 40 lidí odměňovaných jako asistenti.