Článek
"Nacionalismus je válka. Vím to. Pocházím z oblasti, která je plná hřbitovů," řekl Macron předsedkyni krajně pravicové Národní fronty (FN), která chce, aby Francie opustila euro, uspořádala referendum o členství v Evropské unii a omezila imigraci. Macron, který je naopak silně proevropský, pochází z departementu Somme, jenž byl krvavým bojištěm první světové války.
Le Penová, která rovněž čelila výpadům konzervativního kandidáta Fillona, kritiky svým soupeřům oplácela. "Neměli byste předstírat, že jste noví politici, když předkládáte 50 let staré názory," uvedla.
"A vy zase opakujete ty samé lži, které jsme čtyřicet let slýchali od vašeho otce," opáčil Macron s poukazem na zakladatele Národní fronty Jean-Marie Le Pena.
Macron a Le Penová, kteří by podle většiny průzkumů veřejného mínění měli proti sobě stanout ve druhém kole prezidentských voleb 7. května, se v debatě střetli také v hospodářských otázkách.
Zatímco Macron propagoval volný trh a spolupráci v rámci Evropské unie, Le Penová poukázala na to, že řada zemí nyní přijímá protekcionistická opatření a vyslovila se pro "inteligentní protekcionismus".
Čtyřhodinové debaty pořádané necelé tři týdny před prvním hlasovacím kolem se zúčastnilo všech 11 kandidátů, z nichž někteří mají podle průzkumů veřejného mínění podporu pouhého jednoho procenta voličů, či dokonce méně.
Z debaty vyšel podle agentury Reuters nejúspěšněji Macron, který byl v bleskovém průzkumu společnosti Elabe vyhodnocen dotázanými diváky jako politik s nejlepším programem ze všech kandidátů a jako druhý nejpřesvědčivější diskutér (s 21 procenty hlasů).
Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který si nechal zpracovat deník Le Monde, by Macron a Le Penová v prvním kole voleb 23. dubna získali shodně 25 procent hlasů. Fillon by si v prvním kole připsal 17,5 procenta hlasů a skončil by třetí. [celá zpráva]