Článek
„Pokud Rusko nabízí Severní Koreji vojenské technologie, znamená to vážnou hrozbu pro bezpečnost Jižní Koreje. Pak nám nezbývá než společně s USA a dalšími státy usilovat o zavedení tvrdých sankcí proti Rusku a Severní Koreji,“ uvedl Kim Jung-ho ve středečním společném rozhovoru pro tiskové agentury Yonhap a Yonhap News TV. Dodal nicméně, že zavedení jednostranných sankcí proti Rusku jeho země v tuto chvíli nezvažuje.
Lavrov v Severní Koreji prohlásil, že vztahy Ruska a KLDR jsou nyní na „kvalitativně jiné, strategické úrovni“, zejména po zářijovém summitu šéfa Kremlu Vladimira Putina se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.
Spojené státy minulý týden uvedly, že Severní Korea dodala Moskvě více než tisíc kontejnerů s vojenským vybavením a municí, které měla použít ve válce na Ukrajině. Ještě předtím se objevily spekulace, že se Putin s Kim Čong-unem mohli dohodnout na dodávkách zbraní, upozornila Fox News.
Putin byl v Číně i s jaderným kufříkem
Podle jihokorejského ministra Kim Jung-hoa Severní Korea žádá na oplátku špičkové zbrojní technologie k výrobě vojenských špionážních satelitů a ponorek či ponorky s jaderným pohonem. Soul bere vojenskou spolupráci mezi oběma zeměmi „velmi vážně“, upozornil jihokorejský ministr pro sjednocení.
Rusko, jeden z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN (RB OSN), v minulosti hlasovalo pro sankce zakazující jakýkoli obchod se zbraněmi se Severní Koreou.
Jak podotýká Yonhap, překvapivý útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října v Jižní Koreji oživil obavy ohledně schopnosti Soulu bránit se případnému útoku ze Severní Koreje.
Na dovolenou do KLDR? Ano
Ruský ministr v Pchjongjangu zdůraznil, že Rusko zcela podporuje severokorejskou nezávislost a samostatnou cestu rozvoje. Uvedl také, že „národ má právo sám si určit svou budoucnost a směřování“, cituje jej gazeta.ru.
Lavrov také na dotaz novinářů potvrdil, že by Rusům doporučil KLDR jako dovolenkovou destinaci, uvádějí bez dalších podrobností ruské zdroje.