Hlavní obsah

Kyperský soud zprostil pětici mužů obvinění ze znásilnění lesby. Uspěli s obhajobou, že sex chtěla

4:59
4:59

Poslechněte si tento článek

Kyperský soud v pondělí zprostil obvinění pět Izraelců obžalovaných ze znásilnění britské turistky v letovisku Ayia Napa. Uspěli s obhajobou, že žena sex chtěla, ačkoliv je podle jejího právního zástupce lesba. Podle soudu však bylo ve výpovědi ženy příliš mnoho nesrovnalostí. Její právní zástupce nevylučuje, že záležitost požene k Evropskému soudu pro lidská práva.

Foto: Profimedia.cz

Soud v kyperském Paralimni

Článek

Tříčlenný soud v kyperském Paralimni v pondělí rozhodl ve prospěch obžalovaných, protože výpověď dvacetileté turistky podle něj nebyla důvěryhodná. Soud uvedl, že „postrádala srozumitelnost a obsahovala několik významných protimluvů“.

Proto zprostil obvinění pět mužů ve věku od dvaceti do jedenadvaceti let, kteří se hájili tím, že žena pohlavní styk sama chtěla, informuje o případu deník The Guardian.

„Mladá dáma v tomto případě je lesba, takže jakékoli naznačení, že dobrovolně souhlasila se skupinovým sexem s muži, které nikdy předtím nepotkala a kteří mluvili jiným jazykem, je směšné. Rozsudek soudu ji zanechal naprosto rozrušenou. Byl to jeden z nejtěžších telefonátů, které jsem kdy musel vést,“ uvedl turistčin právník Michael Polak.

Identita údajné oběti nesmí být z právních důvodů zveřejněna. Policii po incidentu, který se odehrál 3. září roku 2023, vypověděla, že ji jeden z mužů násilím odtáhl od hotelového bazénu do jejich pokoje, kde byla znásilněna.

Její výpověď ovšem měla podle soudu značné mezery, obzvlášť v identifikaci pachatelů, píše The Independent. Ty žena vybrala při rekognici, ale původně obvinila ze znásilnění pouze tři z nich, než obvinění rozšířila na všech pět.

Rozpory byly i v jejím popisu, jak znásilnění proběhlo. Svědci rovněž popřeli její tvrzení, že křičela o pomoc. Na důvěryhodnosti jí podle soudu nepřidalo, že v době incidentu byla pod vlivem alkoholu, extáze a psychoaktivní látky MDA.

Pětice obžalovaných mužů byla ve vazbě ode dne, kdy mělo k incidentu dojít. „Je to odvážné rozhodnutí, které zcela odmítlo verzi obžaloby a zcela přijalo verzi našich klientů,“ okomentoval pro izraelská média rozsudek advokát Nir Yaslovitz, který zastupoval dva z obžalovaných.

Nechvalně známý soudce

Podle Polaka, ředitele londýnské skupiny právní pomoci Justice Abroad, je případ důkazem kyperského sexistického „patriarchálního“ justičního systému. „Evropský soud pro lidská práva nedávno rozhodl, že v Kyperské republice nemají ženy vystavené sexuálním zločinům žádnou efektivní ochranu. Podle toho, co jsem viděl, v této oblasti bohužel k žádnému zlepšení nedošlo,“ uvedl Polak, který nevyloučil, že se s případem na evropský soud sám neobrátí.

Další žena z Velké Británie, která tvrdí, že ji v červenci 2019 v letovisku Ayia Napa znásilnilo více než tucet Izraelců, letos v únoru dosáhla vítězství nad kyperskými úřady, když zmíněný soud ve Štrasburku rozhodl, že „selhaly ve své povinnosti její stížnost efektivně vyšetřit“.

Soudce Michailis Papathanasiou, který se podílel na pondělním rozsudku, měl pod dozorem i případ z roku 2019. Kyperský nejvyšší soud loni nejenže zvrátil jeho rozsudek, ale neobvykle také zkritizoval, jak proces vedl. Dal přitom za pravdu obžalobě, že byl soudní proces „prokazatelně nefér“ a soudcovy „zásahy a přerušení byly neospravedlněné a nepřijatelné“.

Rozpor ohledně drog

Pondělní rozsudek vzbudil kritiku i ze strany skupin hájících práva žen. „Toto ukazuje, že se kyperské soudy ze svých dřívějších chyb vůbec nepoučily. Jsme šokováni a zhnuseni. Více než kdy dřív je zřejmé, že soudní úřady na Kypru jsou nadále ovlivňovány stereotypními postoji a přesvědčeními ohledně obětí sexuálního násilí a znásilnění,“ řekla šéfka Středomořského institutu genderových studií Susana Pavlouová.

Narážela tím na výzkum, podle nějž jsou oběti podobných zločinů často brány jako „nedůvěryhodní svědci“.

Pavlouová dále upozornila na rozpor v rozhodování soudu ohledně vlivu drog a alkoholu. Na jednu stranu jej soud přičetl k důvodům, proč byla výpověď Britky nedůvěryhodná, ale zároveň kvůli její výpovědi, že se jí po nich jen „trochu motala hlava“, rozhodl, že jí nebránil v souhlasu s pohlavním stykem. „To bylo obzvlášť šokující,“ okomentovala Pavlouová.

Výběr článků

Načítám