Článek
Slovenský premiér Robert Fico (Směr) i další slovenští představitelé naznačili, že útok mohl být veden z Ukrajiny. Ambasáda vyzvala slovenské představitele ke zdrženlivosti až do vyšetření celého případu as tím, že Ukrajina chce na vyšetřování se Slovenskem spolupracovat,
„Za vhodné považujeme i zapojené mechanismů mezinárodní spolupráce prostřednictvím Europolu a Eurojustu,“ uvedlo na Facebooku ukrajinské velvyslanectví v Bratislavě.
Podle Ukrajiny je jedním z hlavních znaků těchto kybernetických útoků možnost použití serverů nacházejících se na území jiného státu k maskování skutečného zdroje útoků, ztížení jejich vyšetřování a vytvoření iluze, že útok byl iniciovaný z jiné země.
Velvyslanectví nevyloučilo, že při kybernetickém útoku na slovenský katastr mohla být použita informačně-komunikační infrastruktura umístěna na dočasně okupovaných územích Ukrajiny. Ambasáda konstatovala, že jakákoli prohlášení o možné účasti Ukrajiny na kybernetickém útoku na slovenský katastr nemovitostí považuje až do ukončení vyšetřování slovenskými orgány za nepodložená a zásadně nepřijatelná.
Ukrajina vyslovila lítost, že Slovensko se stalo terčem tak rozsáhlého kybernetického útoku, a připomněla, že sama čelila podobným útokům ruských tajných služeb.
„Dnes máme hodnověrné informace, že činnost mnoha kybernetických zločinců, kteří se specializují na používání ransomwaru k útokům na západní země, je koordinována a podporována ruskými tajnými službami a orgány činnými v trestním řízení, které poskytují těmto zločincům ,krytí‘ a ochranu před stíháním,“ dodala ukrajinská ambasáda.
Ambasáda připomněla podobné útoky z minulosti. „Je známé, že Slovensko už v minulosti čelilo kybernetickému útoku typu DDoS (Distributed Denial of Service). Takovýto útok se uskutečnil 28 března 2023, když po rozhodnutí Slovenské republiky odevzdat Ukrajině své stíhačky MiG-29 byli hackery napadeny webové stránky klíčových slovenských státních institucí. Tento útok byl organizovaný ruskými hackery,“ uvedlo ukrajinské velvyslanectví v Bratislavě.