Článek
„Opravdu bychom chtěli, aby každý v EU dodržoval normy a předpisy, které dnes existují,“ uvedl v ukrajinském televizním vysílání Haluščenko. „Napsal jsem dopis eurokomisaři pro energetiku (evropské síti provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav), ENTSO-E a Energetickému společenství, abychom zajistili, že tyto otázky budou řešeny náležitě z hlediska souladu se zákonem,“ řekl ministr.
O dodržování evropských pravidel týkajících se energetiky hovořil ve svém poselství k národu v sobotu také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Pověřil jsem naše vládní činitele, aby společně s Evropskou komisí, s našimi dalšími partnery v Evropě udělali vše pro zachování stability jednotného evropského energetického systému a pro dodržování evropských energetických pravidel,“ uvedl Zelenskyj.
Zelenskyj obvinil Fica z otevření druhé energetické fronty proti Ukrajině na pokyn Putina
Ukrajinský prezident v sobotu obvinil Fica z otevření druhé energetické fronty proti Ukrajině na pokyn ruského vůdce Vladimira Putina. Reagoval tak na páteční vyjádření šéfa slovenské vlády, jenž pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně přerušení dodávek elektřiny, pokud Kyjev od 1. ledna zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko.
„Po prvním lednu zhodnotíme situaci a možnosti recipročních opatření proti Ukrajině. Pokud to bude nevyhnutelné, zastavíme dodávky elektrické energie, kterou Ukrajina potřebuje při výpadcích sítě. Anebo se dohodneme na jiném postupu,“ vyhrožoval Fico.
Zelenskyj na to reagoval se slovy, že pokud by to Fico skutečně udělal, připravil by slovenskou státní kasu o 200 milionů dolarů (přes 4,8 miliardy korun), které Slovensko každoročně inkasuje za dovoz elektřiny. „Dovoz není zadarmo a náklady jsou značné,“ poznamenal.
Ukrajina, která se od února 2022 brání rozsáhlé ruské vojenské agresi, už dříve oznámila, že neplánuje od začátku nového roku prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu do Evropy prostřednictvím své sítě plynovodů. Podle Kyjeva platby za plyn pomáhají Rusku financovat jeho válečné tažení na Ukrajině. Zelenskyj v létě uvedl, že Kyjev jedná o alternativních možnostech, například o tranzitu ázerbájdžánského plynu do Evropy.
Fico mimo jiné tvrdí, že alternativní trasy by prudce zvýšily náklady a také by prý postihly slovenské zisky z tranzitu. Minulou neděli jednal slovenský premiér v Moskvě s Putinem, na jehož rozkaz ruská vojska vpadla do sousední země a rozpoutala tam nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války. Šéf slovenské vlády po setkání s šéfem Kremlu tvrdil, že pokračování dodávek ruského plynu na Slovensko bude po 1. lednu prakticky nemožné kvůli přístupu Kyjeva.