Článek
Novelizovaná podoba pozastavuje platnost několika klíčových článků do doby, než budou na východě Ukrajiny uspořádány mimořádné komunální pod bedlivým dohledem mezinárodních pozorovatelů. V době jejich konání se na východě země nesmějí nacházet "žádné nezákonné skupiny ani jejich bojová technika, žádní ozbrojenci ani žoldnéři".
Poslanci rovněž přijali usnesení, v němž samozvané lidové republiky v Donbasu označili za „dočasně okupovaná území”. Jejich rozsah je identický s výčtem oblastí s přiznaným zvláštním správním režimem. Rezoluce má podle ukrajinských novinářů zdůraznit svrchovanost a nedělitelnost ukrajinského území.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
V rezoluci vyzvali OSN a Evropskou unii, aby na východ Ukrajiny vyslaly mírové mise.
Ohrožené příměří
Za "krok, po němž už není možné vrátit se k minským dohodám," označil novelu zmocněnec doněckých vzbouřenců Denis Pušilin. "Minské dohody s žádnou novelou zákona o zvláštním správním režimu nepočítají. Zákon tak pozbyl životaschopnosti," konstatoval. Dodal, že nové znění zákona doněčtí separatisté neuznají, protože je "právně nesmyslné a politicky nicotné".
Zdůraznil, že už dříve Porošenka varoval, že přichází s novými podmínkami pro Donbas, které nebyly dojednány v Minsku. Pušilin oznámil, že Porošenko do zákona dodává nedomluvené dodatky a „porušuje ducha a ujednání minských dohod“. Obvinil ho, že „nerespektuje lid Donbasu a nechce mír“.
Ruské ministerstvo uvedlo, že Porošenko „zcela ignoruje“ ducha minských dohod vyzývajících k dialogu s rebely o podmínkách voleb a budoucím statutu Donbasu.
Na obtížných jednáních v běloruské metropoli se přitom domluvilo, že v oblastech ovládaných separatisty budou platit podmínky zvláštního statutu, který schválil Kyjev loni v září. Porošenko ho zrušil, když separatisté uspořádali volby, které potvrdily postavení jejich vůdců.
Tvrdá jednání v kyjevském parlamentu
Podle ukrajinských médií debatu v parlamentu provázela bouřlivá diskuse, schůze byla několikrát přerušena a o výsledku hlasování nakonec rozhodla až dohoda lídrů poslaneckých frakcí.
Oponenti nového správního režimu, mezi nimiž byla kromě ultranacionalistů i šéfka strany Otčina Julija Tymošenková, argumentovali tvrzením, že zákon fakticky posouvá rusko-ukrajinskou hranici hluboko do ukrajinského území.