Článek
„Konečný výsledek... závisí na ochotě jednajících stran realizovat dohody, kterých bylo dosaženo. Dnes vidíme, že kyjevské úřady takovou ochotu nemají,“ uvedl šéf Kremlu na dotaz ohledně možného setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Na březnových jednáních obě strany předkládaly návrhy, ale k průlomu nedošlo, poznamenala agentura Reuters. Zelenskyj tehdy uvedl, že lze věřit pouze konkrétnímu výsledku jednání.
Na poslední Putinovy výroky ukrajinská vláda bezprostředně nereagovala.
Ukrajina tehdy dala najevo ochotu k ústupkům, ale Rusku se zdály malé. Po masakru v Buče už Ukrajina jakékoli ústupky v podobě ztráty území odmítá a chce plně obnovit svou teritoriální integritu.
Jednání o vývozu obilí
Ruský prezident se v úterý v Teheránu setkal kromě íránských vůdců také s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, se kterým projednal dohodu, jejímž cílem je obnovit přes Černé moře přepravu obilí z Ukrajiny. To je zablokované v přístavech kvůli Ruskem rozpoutané válce.
Moskva je připravena usnadnit vývoz ukrajinského obilí, ale také požaduje, aby byla odstraněna zbývající omezení vývozu ruského obilí, uvedl Putin podle Reuters. O něco dříve prohlásil, že ne všechny otázky související s vývozem ukrajinského obilí se podařilo vyřešit, ale je podle něj prý dobře, že se věc dala do pohybu.
Minulý týden o ukrajinském obilí hovořily v Istanbulu delegace z Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Turecký ministr obrany Hulusi Akar po jednáních vyjádřil naději, že se v tomto týdnu podaří uzavřít dohodu o námořní přepravě této plodiny. V ukrajinských přístavech je kvůli válce zablokováno 20 až 25 milionů tun obilí. Dodávky obilí z Ukrajiny jsou přitom klíčové pro řadu zemí na Blízkém východě a v Africe.
Ukrajina tvrdí, že Rusko černomořské přístavy záměrně blokuje a že ukrajinské obilí krade. Moskva naopak vinu klade Kyjevu.