Článek
„Ukrajinské vedení má všechny možnosti, jak vrátit situaci do normálu, má všechny možnosti, jak urovnat situaci, tím způsobem, že splní požadavky ruské strany, a ukončí tak veškeré možné utrpení civilního obyvatelstva,“ prohlásil Peskov.
Rusko ostřeluje Ukrajinu s pravidelností od říjnové exploze Kerčského mostu vedoucího na Krym, ze které Moskva Kyjev viní. Ukrajina se ale k činu nepřihlásila. Rusové bombardují energetickou infrastrukturu a otevřeně říkají, že odříznutí civilního obyvatelstva od dodávek elektřiny a vody má za cíl přimět Ukrajinu k jednání. Na bojišti přitom Rusové přes svou početní převahu spíše ztrácí.
Peskov ruské požadavky blíže neupřesnil. Moskva během války své záměry často měnila a prezident Vladimir Putin učinil řadu protichůdných prohlášení. Zpočátku se hovořilo o „denacifikaci“ a „demilitarizaci“ sousední země. Cílem „speciální vojenské operace“ ale neměla být okupace Ukrajiny. V rozporu s tím se ale na konci září pokusil připojit k Rusku okupované části ukrajinské Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti. Mezitím ukrajinská armáda při své protiofenzívě osvobodila Cherson, jedinou oblastní metropoli, kterou se Rusům za 274 dnů války podařilo dobýt.
Proč? Kreml už se ztrácí v cílech bojů na Ukrajině
Poslední útoky na města přišly ve středu, kdy na ukrajinské území dopadaly ruské rakety. Celá Kyjevská oblast se kvůli tomu ocitla bez proudu, v hlavním městě zemřeli nejméně tři lidé, v celé zemi pak zahynulo nejméně 10 lidí.
Starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko následně v rozhovoru pro německý Bild přiznal, že Kyjev bude kvůli výpadkům proudu zřejmě čelit nejhorší zimě od druhé světové války.
Odejděte z naší země, pak můžeme jednat, vzkazuje Kyjev
Kyjev odmítá vést mírové rozhovory s Moskvou, dokud ruská vojska neopustí ukrajinské území, a rozhodně odmítá jednat s prezidentem Vladimirem Putinem, neboť od únorové invaze podniknuté na jeho rozkaz přišly desítky tisíc lidí o život a miliony musely opustit své domovy.
Putin, který nařídil ruské armádě 24. února napadnout sousední zemi, označil Ukrajinu za umělý státní útvar a upřel jí právo na existenci. Tvrdí, že „kolektivní Západ“ manipuloval Ukrajinci, aby se obrátili proti Rusku a odmítli koncept společné rusko-ukrajinské historie a jediného společného národa.
Mluvčí Kremlu ve svém čtvrtečním vyjádření také řekl, že nic neví o schůzce ruských a ukrajinských představitelů, která se podle agentury Reuters konala před týdnem ve Spojených arabských emirátech a byla věnována výměně zajatců a vývozu ruského čpavku, používaného k výrobě hnojiv, přes Ukrajinu.