Článek
Kříže, které budou viset ve všech úřadech bavorské státní správy, mají mít symbolickou hodnotu, nemají být vnímány jako náboženské symboly křesťanství. Söder tvrdí, že mají být "přiznáním identity" a "kulturní povahou" Bavorska. „Toto není porušení zákona o neutralitě. Kříž není znamením náboženství,“ prohlásil. Kříž je podle něj znamením elementární hodnoty, jako je charita, lidská důstojnost a tolerance.
Klares Bekenntnis zu unserer bayerischen Identität und christlichen Werten. Haben heute im Kabinett beschlossen, dass in jeder staatlichen Behörde ab dem 1. Juni ein Kreuz hängen soll. Habe direkt nach der Sitzung ein Kreuz im Eingangsbereich der Staatskanzlei aufgehängt. pic.twitter.com/o99M0dV4Uy
— Markus Söder (@Markus_Soeder) 24. dubna 2018
Kříž, který Söder nechal vyvěsit ve vstupní hale úřadu bavorské vlády, visel do roku 2008 v zasedací síni bavorské vlády a byl darem někdejšího mnichovského kardinála Friedricha Wettera. Ten ho podle bavorského premiéra také posvětil.
V bavorských veřejných školách musí kříže viset už nyní. Totéž platí o tamních soudních síních. Kříže sice visí i v některých bavorských úřadech, ale z jejich vlastního rozhodnutí. Nyní to bude povinnost.
Na bavorského premiéra se ovšem za toto rozhodnutí sesypala kritika nejen od politických stran, ale také veřejnosti. „Místo přibíjení krucifixů na zdi úřadů by se v rámci křesťanské odpovědnosti mělo uplatňovat milosrdenství a láska k bližnímu v běžné politické praxi," řekla například šéfka bavorských zelených Sigi Haglová.
So ist es. Schade, ich hoffte, das Mittelalter hätten wir hinter uns gelassen.
— Kevin Bublitz (@KevinBublitz) 24. dubna 2018
„Doufal jsem, že je středověk za námi,“ uvedl například jeden z občanů na Twitteru. Další označil Bavorsko za "fundamentalistický náboženský stát v Německu".
#Bayern, ein fundamentalistischer Gottesstaat in #Deutschland
— Gentlemensch (@Gentlemensch) 24. dubna 2018