Hlavní obsah

Kreml odvolal šéfa Roskosmosu

3:12
3:12

Poslechněte si tento článek

Moskva

Kreml odvolal šéfa ruské vesmírné korporace Roskosmos Jurije Borisova a na jeho místo jmenoval dosavadního náměstka ministra dopravy Dmitrije Bakanova. Informovaly o tom ve čtvrtek tiskové agentury a ruská média. Borisov měl reformovat ruské vesmírné odvětví, nicméně Rusko nadále zaostávalo za svými konkurenty.

Foto: Yegor Aleyev / TASS, Profimedia.cz

Nový šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Bakanov

Článek

Upozornila na to zpravodajská stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Podle ruské tiskové agentury TASS, která odkazovala na telegramový kanál Kremlu, prezident Vladimir Putin Borisova „zprostil funkce generálního ředitele Roskosmosu“.

Loni Rusko vypustilo do vesmíru pouze 17 raket, ačkoli na začátku roku 2024 Borisov uvedl, že do konce roku je v plánu 40 startů do vesmíru.

Ruský zpravodajský server RBK s odvoláním na zdroj obeznámený se situací v Roskosmosu píše, že rozhodnutí padlo v atmosféře nejistoty ohledně „parametrů realizace“ projektu národního kosmického střediska v Moskvě, u kterého se zvyšují náklady na stavbu.

Na Mezinárodní vesmírnou stanici poletí svatební šperk i polské pirohy

Věda a školy

Na Měsíci se nedaří

Agentura Reuters v souvislosti se změnou ve vedení Roskosmosu zmiňuje neúspěch ruské vesmírné agentury na Měsíci. Od doby, co se sovětský kosmonaut Jurij Gagarin v roce 1961 stal prvním člověkem ve vesmíru, se Rusko pyšní coby vedoucí velmoc v oblasti výzkumu kosmu.

Jeho ambice však utrpěly masivní ránu v srpnu 2023, kdy ruská sonda Luna-25 bez posádky narazila při pokusu o přistání do povrchu Měsíce.

Rusům se na Měsíci přece jen něco povedlo. Podle fotky družice NASA vyrobili nový kráter

Věda a školy

Borisov vytyčil ambiciózní plány na nadcházející roky, kdy chce Rusko vypustit vlastní orbitální stanici. Nový projekt má nahradit stárnoucí Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde Rusko spolupracuje se Spojenými státy, a to navzdory krizi, ve které se ocitly vztahy mezi Moskvou a Washingtonem kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Rusko tvrdí, že chce udržovat nepřetržitou přítomnost lidské posádky ve vesmíru a věnovat se tam vědeckým, ekonomickým a bezpečnostním projektům, které nebyly možné v ruské části ISS.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov nyní novinářům řekl, že Kreml nemá vůči Borisovovi žádných výtek a změnu označil za rutinní rotaci. „Korporace se musí dynamicky rozvíjet, probíhá rotace,“ řekl Peskov podle ruské státní agentury TASS.

Někdejší vicepremiér Borisov se do čela Roskosmosu postavil v létě roku 2022, kdy ruský prezident Vladimir Putin z vedení státní korporace odvolal tehdejšího šéfa Dmitrije Rogozina.

Nyní 39letý Bakanov býval před svým angažmá na ministerstvu dopravy šéfem společnosti Goněc, která provozuje ruský satelitní komunikační systém podobný americkému Starlinku, ale je menší a používaný hlavně pro vládní účely.

Rusko chce do roku 2030 vytvořit jádro vlastní vesmírné stanice

Věda a školy

Výběr článků

Načítám