Článek
Ministerstvo, které by mělo vzniknout na základě FSB, bude podle listu zahrnovat Službu vnější rozvědky a také většinu odborů Federální služby ochrany. V rámci reformy by pak současný Vyšetřovací výbor, který je obdobou americké FBI, měl být opět podřízen generální prokuratuře.
Funkce ministerstva pro mimořádné situace by si zase měla rozdělit ministerstva obrany a vnitra. Změny by se měly udát ještě před prezidentskými volbami v roce 2018.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Není to ‚stalinská varianta‘, ale jde v podstatě o obrození starých sovětských metod a způsobu života
V rámci zpřísnění bezpečnosti by ministerstvo státní bezpečnosti mělo zajišťovat dozor nad vyšetřováním důležitých případů, které jsou nyní v kompetenci Vyšetřovacího výboru či ministerstva vnitra. Součástí nového resortu by se pak měla stát také většina odborů Federální ochranné služby (FSO), která se stará o bezpečnost nejvyšších státních činitelů.
Ruská tajná policie |
První sovětská tajná policie vznikla v roce 1917 pod názvem VČK (Čeka) |
V roce 1923 se Čeka změnila v Hlavní politickou správu (GPU), součást Komisariátu vnitra (NKVD) |
V letech 1941 a 1943–53 převzalo její roli ministerstvo státní bezpečnosti SSSR (MGB) |
V roce 1954 pak vznikl Výbor státní bezpečnosti (KGB) s náplní špionáž a kontrašpionáž |
V 70. a 80. letech se KGB navíc silně zaměřil na potlačování opozice |
KGB nahradila Federální služba kontrarozvědky (FSK) přejmenovaná v roce 1995 na FSB |
Samotné FSO, jejíž předchůdkyní byla někdejší 9. správa tajné policie (KGB), by zůstaly především funkce prezidentské ochranky a také speciální spojařské služby. Podle Kommersantu se v rámci předpokládané reformy očekává výměna řady funkcionářů bezpečnostních resortů. Musí se však připravit zákonodárné změny, které by měly projít novým parlamentem.
Drahá reforma
Zároveň ale stát musí počítat s odstupným pro zaměstnance, kteří nebudou o práci v novém superresortu stát. Půjde prý o desítky miliard rublů. Ruská média již delší dobu spekulují o sesazení Alexandra Bastrykina, zakladatele Vyšetřovacího výboru. Jeho úřad byl před pěti lety vyčleněn ze složení generální prokuratury a nyní by prý měl být znovu podřízen justičnímu orgánu.
Pro samotného Bastrykina, který v minulosti čelil jako státní úředník podezření z neoprávněného vlastnictví nemovitosti v Česku, se prý v novém úřadu žádná vedoucí funkce nechystá.
Předpokládá se zároveň zánik ministerstva pro mimořádné situace, v jehož čele v minulosti stál současný ministr obrany Sergej Šojgu. Funkce tohoto resortu by si měla rozdělit ministerstva obrany a vnitra. Součástí obrany by se pak měla stát vojska civilní obrany a také příslušníci záchranářských oddílů či hasiči.
Restrukturalizace FSB zapadá do koncepce obrození prvků bývalého SSSR.
Prezident Putin letos nařídil vznik Národní gardy – ta má působit v rámci vojsk ministerstva vnitra a vést boj s terorismem a organizovanou kriminalitou.
Návrat rezidenta
Server lenta.ru připomněl, že sovětská a potažmo ruská státní bezpečnost prošla od svého vzniku četnou restrukturalizací, kdy se státní resorty spojovaly, nebo naopak rozdělovaly. Upozornil, že reforma struktury, která vznikla po rozpadu SSSR, začala již s Putinovým příchodem z křesla šéfa FSB do Kremlu, kdy se obklopil příslušníky z bezpečnostních struktur. Upozornil, že začleněním Služby vnější rozvědky do systému státní bezpečnosti se otevírá možnost k „návratu k moci klanu rozvědčíků“.
Podle bývalého generála KGB Olega Kalugina, jenž nyní žije v USA, má vznik nového ministerstva potvrdit, že státní bezpečnost má v Rusku „vedoucí úlohu“ a určuje vnitřní i vnější politiku. „Není to ‚stalinská varianta‘, ale jde v podstatě o obrození starých sovětských metod a způsobu života,“ řekl pro Radio Svoboda.
Historik Jurij Felštinskij pak připomíná, že přejmenování FSB na MGB navazuje na Putinovu vizi návratu k sovětským symbolům, mezi nimiž je třeba sovětská hymna. „Restrukturalizace FSB zapadá do koncepce obrození prvků bývalého SSSR,“ shrnul s tím, že název MGB platil v Sovětském svazu prakticky až do Stalinovy smrti.