Článek
O projednání zákona informoval nezávislý ruský deník Kommersant 21. listopadu. Ruští poslanci v něm budou jednat o možnosti regulovat určité algoritmy a uživatelé internetu by se tak dostali jen k vybranému množství doporučených textů.
Za návrhem zákona stojí zástupce Dumy pro informační politiku Anton Gorelkin. Regulace by se měla týkat nejen sociálních sítí, ale také on-line přehrávačů, vyhledávačů i internetového bazaru.
Kommersant poznamenal, že návrh bude vyžadovat, aby majitelé domén zajistili Kremlu možnost zcela či částečně blokovat konkrétní uživatele.
Podobná ustanovení se objevila už v říjnu 2021, tedy před začátkem války na Ukrajině, zaměřila se na „západní“ kanály jako Facebook, Instagram a Youtube.
Kremlu se už tolik nedaří válku obhájit
Snahou Dumy je odstranit bolestivé místo, kterým je neustále klesající schopnost Kremlu obhajovat válku před vlastním publikem a zároveň vytvořit prostředek, jak potírat vnitřní i vnější zdroje nesouhlasu na internetu.
Neopatrný ruský blogger prozradil základnu okupantů, Ukrajinci ji obratem zlikvidovali
Někteří ruští blogeři ale upozorňují, že omezení by zároveň mohlo způsobit Kremlu potíže v šíření vlastní propagandy, a to z důvodu převahy osobně přizpůsobených informací dostupných na internetu.
Kroky k získání kontroly nad informačním prostorem podnikla také Federální služba bezpečnosti (FSB) podpisem výnosu, jenž ve své podstatě kodifikuje typy informací, které FSB považuje za hrozby pro ruskou bezpečnost, ale zároveň nejsou klasifikovány jako oficiální tajemství.
FSB chce informace o armádě zakázat úplně
Do výnosu patří například informace o hodnocení a prognóze vojensko-politické či operační situace a také zprávy o dodržování zásad právního státu a morálního či psychického stavu ruských vojáků.
FSB se výnosem snaží o plošný zákaz informací o ruské armádě. Získala by tak větší kontrolu nad blogery, kteří diskutují a kritizují taktické, operační a strategické rozměry války na Ukrajině.