Článek
Ve volbách by podle průzkumu zvítězila strana Směr-sociální demokracie se ziskem 18,6 procenta, což však potvrzuje postupný pokles preferencí vládní strany. Kotlebovci by skončili druzí a na třetím místě by se umístila mimoparlamentní koalice Progresivní Slovensko/Spolu se ziskem 10,5 procenta. Koalice potřebuje pro vstup do parlamentu sedm procent, jednotlivé strany pět procent.
Strana exprezidenta Andreje Kisky Za lidi by získala 10,3 procenta hlasů, hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti 7,7 procenta hlasů, strana Jsme rodina 7,1 procenta a Křesťanskodemokratické hnutí 6 procent hlasů.
V zóně ohrožení je strana Svoboda a Solidarita (5,4 %) a vládní Slovenská národní strana (SNS) (5,1 %). Další vládní strana Most-Híd by se do parlamentu se ziskem čtyř procent vůbec nedostala.
Extremisté těží ze zklamání voličů
Šéf agentury Focus Martin Slosiarik upozornil, že pokud se Směru nepodaří zmobilizovat všechny své voliče a ti budou hledat jinou alternativu, extremisté mohou ve volbách zvítězit. Podle Slosiarika jsou za zvyšujícími se preferencemi kotlebovců nevoliči z roku 2016, ale částečně také voliči Směru a SNS, kteří cítí zklamání z kauz posledních let od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.
„Nevoliči cítí ve volbách příležitost vyjádřit nesouhlas se systémem a tím, jak to funguje. Společnost vnímají tak, že je v chaosu, plná korupce a bez pravidel,“ říká Slosiarik. „Kotleba má lehce pochopitelný vzkaz, mluví o jednoduché nápravě společnosti, jen je potřeba dodržovat pravidla,“ dodal šéf Focusu.