Článek
Pracoviště bylo otevřeno v pondělí a v provozu má zůstat do příštího pátku. Vyčleněno pro něj bylo devět úředníků ministerstev zahraničí a vnitra, včetně cizinecké policie. Ti mají vydávat potvrzení o českém původu žadatelů a vyřizovat žádost o povolení k trvalému pobytu v České republice. Podle Kühnla už dorazilo 130 až 140 lidí ze 180 pozvaných. Jejich žádosti se nyní vyřizují.
Vznik detašovaného pracoviště byl podle Kühnla řádně nahlášen a ukrajinské úřady s tím souhlasily.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Čeští krajané se do černomořského přístavního města na jihu Ukrajiny sjíždějí převážně z východu a jihu země. Česká vláda chce do České republiky dostat i krajany z Doněcké oblasti, kde svádí boje ukrajinská armáda s ruskými separatisty. K řešení situace krajanů, především takzvaných volyňských Čechů, loni vládu vyzval prezident Miloš Zeman.
Než krajané povolení dostanou, musejí doložit svůj český původ. „Žádají o potvrzení o příslušnosti ke krajanské komunitě, což dokládají matričními doklady svými a svých předků,” řekl Českému rozhlasu Pavel Šimek z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.
Ukrajinští Češi mají možnost se přesunout i s rodinnými příslušníky. V prvních měsících jim bude ve staré vlasti pomáhat Arcidiecézní charita, jejichž zástupci na oděském pracovišti podle Kühnla rovněž působí.