Článek
Díky novým stanovám Kotleba zcela soustředil rozhodovací pravomoci do svých rukou. Když se o jeho kroku dozvěděli členové předsednictví strany, kteří ani nebyli na sněm pozváni, obvinili Kotlebu z totalitních praktik a oznámili, že se vzdávají svých funkcí.
Jsou mezi nimi například poslanec Milan Mazurek, europoslanec Milan Uhrík nebo mluvčí strany Ondrej Ďurica.
Kotleba dostal za propagaci nacismu čtyři roky
Svou nechuť pokračovat v předsednictvu oznámil také poslanec Miroslav Suja, který v minulosti pracoval pro bosse středoslovenské mafie Mikuláše Černáka. Svého členství ve straně se však zatím ani jeden z nich nevzdal. „Z praktického hlediska ztratilo předsednictví význam a stalo se orgánem čistě pro formu,“ napsal Mazurek ve statusu na sociální síti.
Čtyři roky nepravomocně
Web aktuality.sk upozornil, že Kotleba si změnou stanov pojistil kontrolu nad stranou, i kdyby skončil ve vězení. Předseda LSNS byl v říjnu 2020 nepravomocně odsouzený na čtyři roky a čtyři měsíce vězení za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod. Kotleba se odvolal, ve věci bude rozhodovat nejvyšší soud.
Nespokojenost na Slovensku. Extremisté tam mohou vyhrát volby
Podle nových stanov není například určena délka funkčního období předsedy strany, o zásadních otázkách ve straně bude rozhodovat sněm čtyřpětinovou většinou, dosud stačily tři pětiny. Ze stanov vypadlo, že předseda musí zorganizovat sněm jednou za rok. Počet členů předsednictví strany se snížil z dvanácti na devět, přičemž tři z nich jmenuje přímo předseda. Personálními otázkami se předsednictví může zabývat pouze v případě, že to navrhne předseda strany, který bude rovněž rozhodovat o přijímání nových členů.