Článek
"Pro určení budoucího statutu Kosova je vyjednávání se Srbskem zcela nepotřebné a lépe řečeno, dokonce škodlivé," prohlásil mluvčí vyjednávacího týmu kosovských Albánců Skender Hyseni.
Srbové a Albánci jednají od letošního února ve Vídni o budoucím statutu provincie za zprostředkování Martiho Ahtisaariho, ale zatím bezvýsledně. Hlavní vyjednávač OSN má koncem tohoto měsíce zveřejnit svůj návrh řešení. Podle něho zřejmě získá Kosovo, které od roku 1999 spravuje mezinárodní společenství, omezenou nezávislost pod dohledem Evropské unie.
Srbsko v pondělí oznámilo, že požaduje výměnu mezinárodního zprostředkovatele. Podezřívá totiž Ahtisaariho, že se s kosovskými Albánci tajně dohodl na nezávislosti Kosova.
Srbové si Kosovo "přivlastnili" v referendu
Bělehrad trvá na tom, že Kosovo, které považuje za kolébku své státnosti a kultury, je součástí jeho území. Kosovo coby nedílná součást Srbska je zakotveno i v nové ústavě, kterou Bělehrad nechal občany odsouhlasit v referendu koncem října.
Nový základní zákon podpořila drtivá většina voličů, k referendu ale přišli hlavně ti, kdo ho podporují. Kosovští Albánci k hlasování nebyli přizváni vůbec, protože bojkotovali všechny volby, které v minulosti Bělehrad organizoval.