Článek
Ta podle agentury AP už 4. dubna zaslala písemnou žádost o vysvětlení kosovskému premiérovi Hashimu Thacimu a misi OSN v Kosovu. Na vyšetřování by se podle HRW měla podílet i i sousední Albánie.
Tvrzení o kšeftech s orgány přinesla bývalá žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carla Del Ponteová ve svých pamětech, které před několika dny vyšly pod názvem Lov: Já a váleční zločinci.
Podle nich kosovští Albánci v červnu 1999, kdy Kosovo obsazovala vojska NATO, i převezli až 300 srbských civilistů do severní Albánie. „Někteří mladší a zdraví zajatci byli živeni, vyšetřováni lékaři a nebyli nikdy biti,“ uvádí dopis HRW.
OSN nalezla chirugické nástroje a stopy krve
Byli dopraveni do areálu u albánského města Burrel asi 90 kilometrů severně od Tirany. Tam jim „lékaři odebrali vnitřní orgány“. „Těla obětí mohou být pohřbena na hřbitově u žlutého domu asi 20 kilometrů jižně od Burrelu,“ píše se v dopise.
Podle Del Ponteové vyšetřovatelé OSN dům prohlédli a nalezli chirurgické nástroje a stopy krve, ale nebyli s to určit, zda šlo o lidskou krev. Podle HRW jde ale o dostatečné důkazy k tomu, aby bylo zahájeno vyšetřování.
Del Ponteová tvrdí, že vysoce postavení členové povstalecké Kosovské osvobozenecké armády, jíž velel nynější premiér Thaci, o pašování lidských orgánů věděli. Má za to, že celá operace by vyžadovala spolupráci albánské tajné služby.
Tvrzení z knihy, která podle srbských médií informují o nejhorších zvěrstvech na civilistech od dob nacistického lékaře v německém táboře Osvětim Josefa Mengeleho, označil kosovský ministr spravedlnosti Nekibe Kelmendi za „výmysly Del Ponteové či samotného Srbska“.
Kelmendi tvrdí, že Del Ponteová se při setkání s ním nikdy o těchto obviněních nezmínila. Pandeli Majko, albánský premiér za války o Kosovo, odmítl tvrzení exprokurtátorky jako „zvláštní příběhy a fantazie“. I on tvrdil, že s ním o celé věci Del Ponteová nikdy nemluvila.