Článek
Pro rozpuštění sněmovny, která má 120 členů, hlasovalo 89 z přítomných poslanců, dva byli proti a jeden se zdržel, napsala agentura DPA. Potřeba byla dvoutřetinová většina.
Volby se budou konat v období velkého napětí mezi Kosovem a Srbskem. Bělehrad neuznává nezávislost Kosova a rozhovory o normalizaci vztahů jsou zablokované.
Haradinaj podal demisi 19. července poté, co dostal předvolání k soudu v Haagu pro podezření ze spáchání válečných zločinů. Jako důvod uvedl, že chce u soudu být „jako občan, nikoliv jako hlava vlády“. Na počátku srpna dosavadní koalice oznámila prezidentu Hashimu Thaçimu, že nemůže najít jiného kandidáta na premiéra.
Bývalý kosovský premiér je obviněn z válečných zločinů proti srbskému obyvatelstvu, dopustit se jich měl během války v Kosovu v letech 1998 až 1999. V tehdejší srbské provincii byl regionálním velitelem kosovské osvobozenecké armády UCK, bojoval za nezávislost.
Konflikt si vyžádal více než 13 tisíc mrtvých, včetně asi 11 tisíc kosovských Albánců, dvou tisícovek Srbů a několika stovek Romů.