Článek
Soudce Bakone Moloto v rozsudku uvedl, že neexistují důkazy o tom, že by se Haradinaj osobně účastnil útoků proti Srbům a jejich spojencům, ani že by se zapojil do zločineckého spiknutí s cílem pronásledovat civilisty a násilně upevňovat moc UÇK.
Žalobci pro něj žádali trest dvaceti let vězení za to, že sám přímo nařídil masakry Srbů, Romů i umírněných Albánců, kteří nepodporovali separatistické vzbouřence z Kosovské osvobozenecké armády UÇK, jíž Haradinaj velel.
Haradinaj byl spolu s bojovníky UÇK Idruzem Balajem a Lahim Brahimajem stíhán za mučení a vraždění Srbů a prosrbsky orientovaných Albánců, kteří byli internováni v táboře na západě Kosova. Bylo tam nalezeno 39 těl.
Haradinaj po obviněních v roce 2005 rezignoval na premiérský post a dobrovolně se dostavil k haagskému soudu. V dubnu 2008 byli Haradinaj a Balaj, který velel nebezpečnému komandu Černí orli, osvobozeni, Brahimaj byl odsouzen na šest let za dva případy mučení. [celá zpráva]
Ze zastrašování svědků a zveřejňování jejich identity byly v roce 2008 stíháni šéfredaktor listu Express i bývalý kosovský ministr kultury a jeho poradce. Podle některých spekulací přišlo o život pět lidí, kteří mohli Haradinaje usvědčit. [celá zpráva]
O obnovení procesu se všemi třemi souzenými bylo rozhodnuto v červenci 2010. [celá zpráva]
Je to další rozhodnutí ICTY, ve kterém byli zproštěni viny nesrbové. Viny byli na podzim zproštěni i dva chorvatští generálové Ante Gotovina a Mladen Markač. [celá zpráva]
Pobouřené Srbsko
Srbský prezident Tomislav Nikolić už verdikt napadl a uvedl, že je to jasný důkaz zaujatosti ICTY. "Dnešní osvobození bývalého kosovského premiéra Ramushe Haradinaje je důkazem, že haagský válečný tribunál byl vytvořen s cílem soudit srbský lid," řekl prezident.
Skutečnost, že soud kosovského expremiéra a jeho společníky zbavil všech obvinění, podle Nikoliče zkomplikuje usmíření mezi Srby a kosovskými Albánci. Verdikt podle něj rovněž "posílí euroskepticismus mezi srbským lidem."
K rozsudku se rovněž vyslovil mluvčí srbské vlády Milivoj Mihajlović. Prohlásil, že ICTY "legalizoval mafiánské zákony v Kosovu". "Přitakal zákonům, které v Kosovu vládnou, zejména zákonu mlčenlivosti, který je silnější než jakýkoli zločin," uvedl Mihajlović v narážce na údajné zastrašování svědků.