Článek
Podle webu Danas.hr zákazník v Chorvatsku včetně hlavního města Záhřebu zaplatí za kopeček zmrzliny v průměru tři eura (zhruba 71 korun). U moře je ale zmrzlina dražší.
Nejvíc, čtyři eura (bezmála 95 korun), stojí kopeček v Dubrovníku, pomyslnou stříbrnou příčku drží cukrárny a stánky na ostrově Krk s 3,50 eura (skoro 83 korun), třetí je Zadar, kde se ceny pohybují kolem tří eur (71 korun).
„Ztuhl vám úsměv i bez zmražené pochoutky?“ ptá se Danas.hr.
Jak cestovat do Chorvatska autem, vlakem i letadlem včetně letošních cen
„Před pár dny obletěla svět zpráva, že nejdražší porci zmrzliny na světě prodávají v Japonsku. Pochoutka z bílých lanýžů, jedlého zlata a italského sýra od japonské společnosti Callato vyjde na 6700 dolarů (147 tisíc korun),“ podotýká server.
Pro běžné lidi (v Chorvatsku činila v květnu průměrná mzda podle webu bdeex.com 25 470 korun) není ale levná zmrzlina ani ve Splitu či Rovinji, kde kopeček stojí kolem 2,50 eura (něco přes 59 korun), pokračuje ve výčtu web.
V Omiši je cena příznivější, zákazník tam za kopeček zaplatí 1,30 eura (bezmála 31 korun). Nejlevnější je pak podle webu k dostání v severochorvatském Varaždinu a Pitomači u maďarských hranic. Tam stojí shodně jedno euro (23,70 koruny).
Mnohým Chorvatům podle webu celkem pochopitelně připadá zmrzlina drahá. „No asi je to jeden z důvodů, proč ji nejím,“ přitakává Ante ze Záhřebu.
„Kdysi jsme za kopeček platili pět kun a teď to bude brzy pět eur,“ vzpomíná Sara z hlavního města s nostalgií na někdejší chorvatskou měnu. Jedna kuna měla ještě loni v létě podle webu peníze.cz hodnotu kolem 3,30 koruny.
Podle Danas.hr navíc ceny zmrzliny s vrcholící turistickou sezonou ještě nejspíš porostou.