Článek
V kritice nové úpravy státní hymny se často objevovala výtka, že textu nebylo rozumět. Rózsa údajné zasahování do zvukové stopy komentoval slovy, že se mu splnila špatná předtucha. Toho, kdo se pokusil sabotovat premiéru, je podle něj „nutné navštívit s nůžkami na plech a lépe se mu podívat na nehty“.
Veřejnoprávní instituce se proti jeho slovům o sabotáži ohradila. „Vylučujeme jakoukoli sabotáž nové hudební verze státní hymny Slovenské republiky, která byla na televizních obrazovkách a rozhlasových okruzích STVR odvysílána v premiéře hned po silvestrovském odpočítávání příchodu nového roku,“ uvedla.
„STVR do zvukové stopy nijak nezasahovala. V interních kapacitách STVR jsme vytvořili obrazovou složku, videoklip s krásami Slovenska,“ řekla deníku Sme mluvčí STVR Andrea Pivarčiová.
Nesmějte se. Starosta Prahy 2 pustil zastupitelům novou hymnu a vyzval je k povstání
Hymna s fujarou
Nová úprava slovenské hymny Nad Tatrou sa blýska je pomalejší, monumentálnější než předchozí verze a v závěru je slyšet i fujara. Tato verze by měla postupně nahradit tu starou, a to do tří až čtyř měsíců. Ministerstvo kultury oznámilo, že za aranžmá nové verze státní hymny nebude nikdo pobírat tantiémy.
„Novou hymnu si instituce a občané budou moci bezplatně stáhnout k použití na webových stránkách ministerstva kultury,“ uvedl resort.
Ministerstvo dále zdůraznilo, že používání jiné verze hymny nebude sankcionováno, ale resort konstatoval, že hymna jako státní symbol musí být pokaždé prezentována „důstojně a s patřičnou vážností“.
Nová úprava státní hymny se bude hrát na všech oficiálních akcích státní správy, územní samosprávy, školních zařízení a na sportovních a kulturních akcích. „Cílem je, aby státní hymna byla pro všechny Slováky zdrojem národní identity, jednoty a pozitivních hodnot,“ uvedlo ministerstvo.