Článek
„Dávají vzniknout reflexu, na který si děti zvyknou, a nakonec je to přitáhne k tabáku,“ vysvětlovala Borneová na stanici RTL nebezpečí jednorázových elektronických cigaret. Popularita těchto výrobků mezi mladými je značná a jednotlivé země proto postupně sahají k razantnějším opatřením. Restrikce proto například v těchto dnech chystá i britské ministerstvo zdravotnictví.
France to ban the sale of disposable e-cigaretteshttps://t.co/Y5uPcrQ7rC
— SRNT Policy Research Network (@PolicySRNT) September 6, 2023
Kritici viní výrobce, často sídlící v Číně, že záměrně cílí na teenagery, když používají zářivé barvy a vyrábějí náplně s příchutěmi připomínajícími nejrůznější cukrovinky. Popularitu těchto výrobků mezi mladými pak umocňují nejrůznější influenceři, kteří je propagují na sítích jako TikTok nebo YouTube. Pro mladé uživatele jsou jednorázové e-cigarety atraktivnější i tím, že na rozdíl od těch dobíjecích není třeba řešit jejich nastavení a údržbu.
Oh dear. Britain follows Australia in banning disposable vapes. Egg all over the faces of the quislings who argued for years nothing to see, nothing to worry about. https://t.co/7r6BR4Fh58
— Simon Chapman AO #VoteYes (@SimonChapman6) September 12, 2023
„Stala se z toho epidemie. Je strašné, jak se tabákový průmysl rozhodl cílit na děti,“ komentoval problematiku dle stanice BBC Loïc Josseran, šéf sdružení Aliance proti tabáku. Aktivisté přitom usilují o to, aby zmíněný zákaz začal ve Francii platit do konce roku.
Ve Francii, stejně jako v například v Česku, si elektronické cigarety lidé mladší 18ti let teoreticky koupit nemohou. Zkušenosti z praxe však dokládají, že pro děti a mladistvé není žádný problém toto omezení obejít.
Česko: Stop jen nahřívanému tabáku
Experti přitom opakovaně upozorňují, že užívání elektronických cigaret rozhodně není bez zdravotních rizik - hrozí mimo jiné zánětlivá onemocnění plic a další poškození vnitřních orgánů kvůli usazování toxických látek.
Velký problém ale tyto výrobky představují i pro životní prostředí. Jednorázová e-cigareta je vyrobena z plastu a obsahuje nevyjímatelnou baterii s přibližně 0,15 gramu lithia, stejně jako nikotinové soli a stopy těžkých kovů. Jen v Británii se minulý rok takovýchto zařízení vyhodilo milion každý týden, informovala BBC s odvoláním na studii neziskové organizace Material Focus.
Jednotlivé země proti kuřáckým návykům u dětí a mládeže bojují různě. Na unijním trhu včetně Česka od 23. října začne platit zákaz nahřívaného tabáku s příchutěmi, tento zákaz se však nedotýká elektronických cigaret nebo takzvaných nikotinových sáčků, které jsou u mládeže rovněž populární.