Článek
„Stav, kdy uprostřed města dochází k takovým činům, je nepřípustný,” řekl Albers k napadením a krádežím u kolínského hlavního nádraží.
Na tiskové konferenci sdělil, že na přilehlém náměstí se shromáždila asi tisícovka mladých mužů arabského vzhledu, jak uvedli svědci i policisté. Z tohoto davu se následně vyčlenily skupinky o 20 až 100 lidech, kteří pak obkličovali, okrádali a obtěžovali ženy.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Masové osahávání
Albers uvedl, že šlo o sexuální delikty v masivní podobě. Obtěžováno bylo nejméně 15 žen. Některé z žen, které cituje list Die Welt, vypověděly, že je muži osahávali po celém těle.
„Náhle jsem ucítila ruku na svém zadku, pak na prsou, nakonec mě osahávali všude,” uvedla jedna z žen. „Jeden útočník sáhl do kalhot i policistce v civilu,” sdělil Arnold Plickert z policejního odborového svazu.
Útočníci pak své oběti připravili o mobilní telefony, kabelky či peněženky.
Kolínská policie označila některé sexuální útoky jako snahu odvést pozornost obětí od kapesních krádeží.
V neděli u kolínského nádraží zadržela policie pět lidí, kteří se podíleli na obtěžování žen a okrádání cestujících. Zda ale tyto činy souvisí s událostmi silvestrovské noci, není zatím jasné.
Přišli před dvěma lety
Německá média řeší otázku, kolik lidí se na incidentech v posledním dni roku podílelo a kdo útočníci byli. Jeden z vyšetřovatelů listu Kölner Stadt-Anzeiger řekl, že za krádežemi a obtěžováním nejsou uprchlíci, kteří v posledních měsících do Německa masově přicházejí.
Nejmenovaní představitelé zemského ministerstva vnitra Severního Porýní-Vestfálska nicméně uvedli, že některé útočníky policie zná a že to jsou problémoví přistěhovalci ze severní Afriky, kteří do Německa přišli asi před dvěma lety jako běženci.