Článek
„Policie sledovala jistou adresu ve čtvrti Nörrebro. V jednom okamžiku tam přišel člověk, který mohl být pro policii zajímavý v souvislosti s vyšetřováním. Policisté ho oslovili, on na ně začal střílet a byl zabit," citovala ČTK z prohlášení bezpečnostních složek. Incident se udál nedaleko tamní vlakové stanice.
Kodaň podle dopisovatele BBC zažila rušnou noc. Nad městem létaly helikoptéry a v ulicích se co chvíli ozývaly policejní sirény.
Přestřelka s policisty se udála jen pár hodin poté, co úřady zveřejnily fotografii podezřelého, pořízenou pouliční kamerou. Muž, oděný celý v černém, má na snímku obličej maskovaný pletenou čepicí fialové barvy. [celá zpráva]
Policie později potvrdila, že podezřelý je pachatelem obou útoků. „Domníváme se, že se v obou případech jedná o stejného pachatele a že tento pachatel byl zastřelen zásahovou jednotkou policie,“ řekl inspektor Torben Molgaard Jensen.
Policisté ho střelili v místě vzdáleném zhruba pět kilometrů od kavárny, kterou odpoledne ostřeloval a zabil přitom jednoho člověka a další tři zranil.
Následně střílel u synagogy v centru. Zasáhl do hlavy mladého Žida a do končetin dva policisty. Mladý muž svým zraněním později podlehl.
Úřady v obou případech hovoří o teroristickém útoku. „Je smysluplné vyšetřovat je po stejné linii,“ řekl policejní mluvčí Allan Wadsworth-Hansen.
Motiv karikatury?
Terčem prvního útoku se stala kavárna, která hostila debatu o svobodě slova. Pořádal ji švédský kreslíř Lars Vilks, který v minulosti zveřejnil karikatury proroka Mohameda.
Jeden ze svědků popsal paniku hostů: „Lidé se snažili dostat ke dveřím, dostat se z místnosti, skrýt se za stoly a židlemi. Někteří vyběhli na ulici“. Ze zvukového záznamu zveřejněného BBC plyne, že útok přišel bez varování. Útočník na budovu vypálil desítky střel.
Podezřelý vždy z místa činu unikl, poprvé v přistaveném autě.
Útok v Kodani se udál měsíc poté, co radikálové v Paříži vyvraždili redakci satirického magazínu Charlie Hebdo, který zveřejňoval karikatury proroka Mohameda. Jen pár dní nato napadli žháři redakci německých novin, které kresby přetiskly.
Rovněž karikaturista Vilks byl v minulosti napaden islámskými extremisty.