Článek
Bouřky, před kterými varují němečtí meteorologové, budou provázet extrémně silné lijáky, krupobití a silné poryvy větru, takzvaný downburst. V meteorologii se tak označuje extrémně silný sestupný konvektivní proud, který v přízemní vrstvě vytváří silný ničivý vítr vanoucí z bodového zdroje radiálně. Škody způsobené downbursty se někdy zaměňují s tornádem.
Ze Spojených států přicházejí zprávy, že downbursty způsobily podobné škody jako tornáda. Ve střední Evropě nebývají tak silné, ale bouře budou provázet poryvy větru o rychlosti až 100 km/h, jsou docela možné.
Spadnout by mělo až 60 litrů na metr čtvereční. Hrozí bleskové záplavy, varují meteorologové. Bouřkový pás se v Německu bude táhnout od severu z Hamburku na jih do Mnichova, píše web týdeníku Focus.
Klimatolog: Letní vedra budou častější a delší
V Bavorsku mají mít bouřky jinou strukturu než ve zbytku země a německá meteorologická služba varuje před silným krupobitím, kroupy by měly být extrémně velké. Předpověď varuje, že bouřky s velkými kroupami mají postihnout i velká města jako Norimberk, Ingolstadt, Řezno, Pasov a Mnichov. Zejména v Alpách budou bouřky velmi silné a meteorologové mluví o „kobercovém spadu krup“.
V Česku v noci na pondělí
Česko zasáhnou silné bouře v noci na pondělí. „Víkend by měl být horký s teplotami přesahujícími 30 stupňů Celsia. V sobotu se objeví bouřky na západě Čech, ale budou mít jen lokální charakter a mělo by spadnout do 20 mm srážek,“ řekla Novinkám meteoroložka Dagmar Honsová.
Neděle by měla být také velmi horká, silné bouřky zasáhnou Česko až v noci na pondělí a v pondělí dopoledne, kdy budou řádit na Moravě a ve Slezsku.
Po přechodu bouřek se přechodně ochladí, kdy by se teploty měly pohybovat kolem 20 stupňů. Postupně ale budou teploty zase stoupat.