Článek
Podpora větších investic do obnovitelných zdrojů energie, ochota omezit jízdu autem a jednoznačné obavy z toho, že změny klimatu se negativně odrazí na jejich životech, tak vypadají většinové postoje Němců na otázky změn podnebí a ekologie obecně, jak je zachytil průzkum společnosti INSA publikovaný deníkem Bild.
Klimatické změny vnímají jako proces, který výrazně ovlivní budoucí každodenní život lidí, více než tři čtvrtiny populace. A podobné procento obyvatel souhlasí s tím, aby vláda a média na tento problém upozorňovala ještě více, než se děje teď.
Zatímco většinu vládních ekologických opatření Němci podle průzkumu podporují, najdou se i taková, která obyvatelé spíše odmítají. Průzkum např. vystavil málo lichotivou vizitku původnímu plánu ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka (Zelení), aby topné systémy montované do domácností od příštího roku většinově využívaly obnovitelnou energii (návrh byl posléze revidován s delšími lhůtami).
Antarktida zažívá extrémní tání. Chybí plocha o velikosti Argentiny
„Ne na mém dvorku“ už neplatí
Průzkum ukazuje, že značná část Němců je ochotna kvůli klimatickým opatřením změnit své zajeté návyky či akceptovat novou realitu. Často citovaný princip NIMBY (z anglického „Not In My Back Yard“, tj. ne na mém dvorku) tak z velké části neplatí.
Většina obyvatel Německa je například ochotná kvůli klimatické krizi výrazně omezit jízdy autem, případně už automobil vůbec nepoužívá (dohromady 74 procent). Výstavbu větrných elektráren „u mého bydliště“ podle průzkumu odmítá jen třetina lidí.
Trápí je jiné problémy
Na škále nejpalčivějších problémů současnosti ovšem strach z následků klimatických změn přebíjejí jiné problémy. Podle INSA mají Němci největší obavy z nedobrého ekonomického vývoje a z války na Ukrajině, skoro pětina respondentů také vyjádřila strach ze vzestupu krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD).
Agentura INSA-Consulere provedla sondáž mezi 4. a 7. srpnem na reprezentativním vzorku tisícovky respondentů.