Článek
Když se v pondělí pokoušeli umrtvit provoz na silnicích německé metropole, vypadalo zpočátku vše jako obvykle. Úřady opět uzavřely městskou dálnici A100, opět musela policie vyvést několik aktivistů z ulic ve čtvrtích Wedding, Charlottenburg a Prenzlauer Berg.
„Pak se ale ukázalo, že tentokrát je všechno jinak, ještě vynalézavější: protestující se přilepili na ráfky, pneumatiky nebo příčné nápravy pronajatých aut, kterými předtím zastavili provoz,“ líčí list Die Welt.
Jedním z aktivistů, kteří záběry s přilepením na pneumatiky pronikli na titulní stránky novin, je Arne Springorum. Je mu 50 let, vystudovaný geolog – a v současnosti aktivista na plný úvazek. Jeho snímky rozšířila tisková kancelář Poslední generace. Zachycují ho vleže, jak prostrkuje ruce ráfky kola a zezadu je lepí k sobě. Prsty má přitom zafixované v „prstokladu“, malé trubičce naplněné lepidlem.
Reportéři ho zastihli v pondělí odpoledne, kdy ho museli ošetřit na pohotovosti kvůli zranění lokte po jeho lepicí akci na A100. „V 7:15 jsme zablokovali silnici, v 10:30 nás policie nasměrovala pryč,“ říká.
Ve stejném vozidle na Spandauer Damm uvízl také devatenáctiletý Julian Huber.
Své počínání během akce popisuje pro takto: „Omotal jsem si ruku kolem pneumatiky auta a prsty jsem se přilepil k příčné nápravě“. Aby ho policisté mohli od auta odpoutat, museli policisté sundat kola, chlubí se Huber. „Přilepení se k autu je nejúčinnější způsob, jak zablokovat silnici na co nejdelší dobu,“ uzavírá.
Padl přelomový rozsudek
Po přelomovém rozhodnutí Zemského soudu v Postupimi to nyní bude pravděpodobně obtížnější. V případě Poslední generace soud potvrdil původní podezření na činnost zločinecké organizace. Stalo se tak v reakci na odvolání jednoho aktivisty proti prohlídkám, které schválila prokuratura v Neuruppinu. Ta v současné době vyšetřuje klimaaktivisty Poslední generace, kteří vyvolali rozruch také v Braniborsku několika rozsáhlými akcemi. Jedná se o první rozhodnutí okresního soudu tohoto druhu.