Článek
Tisková agentura Associated Press uvedla, že dle Klausových slov pronesených v evropském parlamentu se Evropská unie změnila v nedemokratický elitářský projekt srovnatelný s komunistickým diktátem východní Evropy, který zakazuje alternativní myšlení.
V titulku poukázala na to, že Klaus přirovnal EU k Sovětskému svazu, i když prezident o ničem takovém nemluvil. Zmínil to, že lidé v ČR mají zkušenost s absencí opozice a pokud ji EU nedovolí, vnímají to jako útok na svobodu.
Americký The Wall Street Journal zase označil Klause za dočasného předsedu EU. Magazín vzpomněl Klausovy věty napadající centralizaci europarlamentu a Klausovy skeptické postoje ohledně ochrany trhu.
Podle britské televize BBC Klaus obvinil Evropský parlament z toho, že mezi občany EU šíří dojem, že se evropská politika lidem odcizuje.
"Začalo to dobře, skončilo neúnosně"
Panevropská zpravodajská televizní stanice Euronews komentuje, že Klaus svým projevem vydráždil poslance až k neúnosnosti, takže museli odejít.
„V podstatě Klaus řekl: ‚Možná, že nebudete chtít slyšet mé názory na evropskou integraci, ale my Češi jsme žili po 40 let v komunismu a musím říci, že svoboda projevu je absolutní nutnost‘,“ uvedla Euronews a dále vyjmenovává ostatní výroky, které vyvolávaly v parlamentu rozporuplné reakce. „Začalo to dobře, všichni při Beethovenově Ódě na radost povstali,“ dodává televize.
Vystoupení Václava Klause v Evropském parlamentu
Klause na bruselské scéně sledovali i Arabové
Kontroverzní Klausovy výroky zaznamenala dokonce i arabská televize al-Džazíra. „Český prezident tvrdě kritizoval Evropskou unii a vyvolal potlesk mnoha politiků, zatímco jiné donutil opustit sál,“ uvedla al-Džazíra.
Arabská televize připomněla, že Klaus odmítá vyvěsit na svém sídle vlajku EU s odůvodněním, že jeho země není provincií EU. Podle informací al-Džazíry má Klaus silnou podporu v českém Senátu, kvůli čemuž se zřejmě ratifikace Lisabonské smlouvy prodlouží o další měsíce.