Článek
Podle prezidenta Klause, který byl ještě počátkem 90. let ostrým kritikem Visegrádu, se první den jednání hlav středoevropských zemí "vydařil". Český prezident zdůrraznil, že ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko mají podobnou historickou zkušenost s komunistickou totalitou.
Klaus dále vyzdvihl přání všech čtyř zemí, aby se Schengenský systém zavedl pro nové členské státy EU co nejrychleji. Brusel dal v minulých dnech najevo, že volné cestování pro občany zemí V4 nepřichází v roce 2007 v úvahu.
Klaus také podotkl, že se sešel s polským prezidentem Lechem Kaczyńským k dvoustranným rozhovorům. Podle Klause by mohly být řešením z vnitropolitické krize v obou zemích předčasné volby.
Uvítání bylo ve Slaném
Již před příjezdem hlav čtyř států se na náměstí ve Slaném nedaleko Lán sešly desítky lidí, aby vedle Václava Klause přivítaly Ivana Gašparoviče, Lecha Kaczyňského a Lászla Sólyoma.
"Máme zájem na to, aby přátelské vztahy našich čtyř středoevropských zemí dostaly další impuls a další podněty," uvedl v krátkém úvodním projevu prezident Klaus.
Prezidenti Maďarska i Slovenska v rámci slavnostního projevu vyzdvihli potřebnost visegrádské skupiny po celý region. "V4 je základem prosazování našich společných zájmů v Evropské unii," uvedl Gasparovič. Podle Kaczyňského je potřeba prohlubovat spolupráci i v rámci Severoatlantické aliance.
Květiny na Masarykův hrob
Po rozhovorech v rezidenci hlavy státu zajdou mimo jiné položit květiny k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. V sobotu na závěr schůzky pak v lánském parku jako upomínku na setkání odhalí prezidentskou lavičku.
Kvůli setkání prezidentů bude uzavřen park lánského zámku a s omezením by měli počítat i návštěvníci Slaného.
Visegrádskou skupinu vytvořily v roce 1991 z popudu tehdejšího československého prezidenta Václava Havla Maďarsko, Polsko a Československo. Po jeho rozdělení v roce 1993 se visegrádská trojka změnila na čtyřku.