Článek
„Nedávný odchod prezidenta Michala Kováče nám všem připomněl politický a osobní zápas o budoucnost Slovenska, který vedl s tehdejší vládní mocí. Připomněl nám oběti tohoto boje a nevyřešený dluh, který jako země máme," napsal Kiska poslancům slovenské sněmovny. Dopis v pondělí zveřejnila prezidentská kancelář.
Ke zrušení amnestií je potřebná třípětinová většina ze 150 poslanců slovenského parlamentu. Kiska vyzval poslance ke vstřícné a věcné diskusi na toto téma.
Podezření padlo na tajnou službu
Syn nedávno zesnulého prezidenta Kováče byl unesen 31. srpna 1995 nedaleko Bratislavy. Michal Kováč mladší byl převezen do rakouského města Hainburgu. Z účasti na únosu byla podezřelá Slovenská informační služba v čele s Ivanem Lexou, který byl oblíbencem tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara.
Kováč se dostal do ostrého sporu s Mečiarem a únos měl být součástí plánu na diskreditaci hlavy státu, jelikož na Kováče mladšího byl v Německu vydán zatykač kvůli podvodu. Rakouský soud ho však do Německa nakonec nevydal a vrátil ho na Slovensko.
Po odchodu Kováče z Prezidentského paláce nebyl zvolen jeho nástupce a pravomoci hlavy státu přešly na vládu. Mečiarův kabinet pak udělil na únos amnestii a případ nebyl nikdy vyšetřen.
Návrh na zrušení amnestií se následně vyskytl, ale opakovaně neprošel. Proti jejich anulování nyní vystupuje i nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie. Premiér Robert Fico sice označil amnestie za nemorální, ale z právního hlediska nezrušitelné.