Článek
Rogers svá slova pronesl v pondělí pro Institut pro vládu, což je britský think-tank. Řekl, že lidé kolem premiérky v době, kdy Británie spustila článek 50 lisabonské smlouvy, a tím požádala o odchod z Unie, „moc nevěděli o Evropské radě ani o EU“.
Diplomat, který odešel před rokem z funkce, jedovatě řekl, že Velká Británie žila v iluzi, že by mohla přelstít EU, když místo jednání Bruselem povede přímé rozhovory s jednotlivými zeměmi.
„Hlavní města mají význam, ale myslím si, že idea projít mnoha různými jednáními s mnoha premiéry odráží britské pojetí, že můžeme vždy jednat přímo s těmi, kdo rozhodují, ale ono to tak nefungovalo,“ podotkl.
Podle něj se s podobnými problémy potýkal už předchůdce Mayové v premiérském křesle David Cameron, když se marně snažil pro Británii vyjednat jiné podmínky, aby nečelila velkému přílivu lidí z chudších zemí EU. Nejednal s těmi politiky, kteří rozhodují.
„Neodpovídalo to britskému způsobu politiky jednání vůdce s vůdci. Dělalo se to přes byrokraty a zprostředkovatele a s lidmi v čele institucí,“ uvedl Rogers.
Brexit je fantazií
Celý odchod Velké Británie z Evropské unie, o němž lidé rozhodli v referendu v roce 2016 a k němuž by mělo dojít na konci března, označil za iluzi: „Jsou tu fantazie o uvolnění a osvobození, ale to jsou jen fantazie. Budeme napořád vyjednávat všechno od letectví po zemědělství s naším největším sousedem. Nemůžeme žít v nádherné izolaci. Když se mluví o Švýcarsku a Norech - jsou v neustálém stavu vyjednávání s EU.“
Rogers se vyjádřil i k hrozbě brexitu bez dohody, nevěří v něj: „Spojené království a EU vědí, že není žádná šance, že by brexit bez dohody byl trvalým výsledkem, protože by se Velká Británie rychle vrátila k jednacímu stolu. Neexistuje svět, kde se končí bez dohody.“
Současně upozornil, že protahování nebo odkládaní odchodu o více než tři měsíce - o čemž se kvůli chybějící „rozvodové” dohodě někdy mluví - by mohlo přinášet další problémy. V květnu se konají volby nového Evropského parlamentu, který by už měl být bez britských poslanců, takže je podle něj těžko představitelné delší prodloužení bez toho, aby se i na britském území také volilo.
Varoval, že pokud vyjednaný návrh dohody o brexitu neschválí poslanci, budou se premiérka a Brusel navzájem obviňovat a pak začne tvrdá hádka o britské příspěvky do rozpočtu EU.
Mayovou také kritizoval, že se více soustředila na pohyb zboží než na služby, i když ty se na ekonomice podílejí více.