Hlavní obsah

Když je práce makačka, stačí 12 stupňů. Německá vláda nařídila domácnostem i firmám šetřit teplem

V Německu ve čtvrtek začalo platit nařízení o úsporách energií, kterým chce kabinet kancléře Olafa Scholze snížit spotřebu elektřiny i energetických surovin, a posílit tak nezávislost země na jejich dovozu z Ruska.

Foto: Petr Horník, Právo

Ilustrační foto.

Článek

„Je to společný úkol politiků, hospodářské sféry i spotřebitelů. Každá ušetřená kilowatthodina nás posouvá o krůček od závislosti na importu ruského plynu,“ stojí v textu nařízení, podle nějž se veřejné budovy budou vytápět maximálně na 19 stupňů namísto dosavadních 20 stupňů.

Tento limit má platit pro místa, kde lidé vykonávají fyzicky lehkou práci. V závislosti na tělesné obtížnosti vykonávané činnosti se hranice snižuje až na 12 stupňů podle pravidla – čím fyzicky náročnější práce, tím nižší teplota. Úsporné opatření se netýká nemocnic, pečovatelských ústavů a dalších sociálních zařízení.

V Turecku skokově zdražují energie. Domácnostem o 20, průmyslu o 50 procent

Ekonomika

Naopak vůbec se nebudou vytápět vstupní haly, chodby, technické místnosti nebo čekárny na úřadech. Výjimku mají jen místa, kde je zachování určité teploty nutné z technicko-bezpečnostních důvodů.

Pro obchody platí, že nesmí nechávat otevřené dveře do místností, které jsou vytápěny. Výjimka platí pro únikové cesty.

„Tepelné banky“

Další opatření nařizuje vypínat osvětlení reklam a světelné reklamní plochy od 22.00 do 16.00 následujícího dne. Výjimkou jsou situace, kdy světla reklam přispívají k bezpečnosti. Stejně jako reklamy je třeba vypínat i noční osvětlení fasád veřejných budov a památek.

Omezení se týkají i majitelů bazénů, jejichž vyhřívání plynem a elektřinou je nyní zakázané. Veřejných plaveckých stadionů se to ale týkat nebude.

Španělsko sníží DPH na plyn z 21 na pět procent

Ekonomika

Omezit spotřebu energií se chystají také britská města. Některá z nich, jako např. Birmingham, Glasgow, Bristol nebo Aberdeen, chtějí vytvářet tzv. tepelné banky, kam se lidé budou moci chodit zdarma ohřát. Půjde o veřejné instituce jako knihovny, galerie, komunitní centra a další kulturní zařízení.

Ve Francii musí firmy tento měsíc vypracovat plány šetření energiemi. Francouzská vláda už dříve zakázala obchodům s klimatizací, aby nechávaly otevřené vstupní dveře. V nočních hodinách také nesmějí v ulicích zářit světelné reklamy.

EK předloží plán zastropování energií

Evropská komise zvažuje možnosti zastropování cen energií či dalších kroků k omezení rekordního zdražování plynu a elektřiny. Plán možného postupu předloží šéfka Komise Ursula von der Leyenová 14. září. Europoslancům to ve čtvrtek řekla zástupkyně šéfa ředitelství pro energetiku Evropské komise Mechthild Wörsdörferová.
Rychle zvažujeme všechny možnosti a chceme získat zpětnou vazbu od členských států,“ prohlásila Wörsdörferová v narážce na mimořádné zasedání ministrů energetiky, které české předsednictví EU svolalo na příští pátek. Na něm si chce Komise vyslechnout názory všech zemí na možné stanovení maximálních cen. Pět dní poté má šéfka unijní exekutivy představit možný společný postup.
Podle Wörsdörferové se Brusel vedle krátkodobých opatření – např. různých cenových stropů na dovoz plynu z Ruska či na jeho prodej v rámci EU – zabývá i dlouhodobou reformou trhu s ener­giemi. Pokyn k analýze zastropování cen i reformy trhu dostala Komise od členských států. Stále více z nich nyní volá po společném urychleném řešení. (ČTK, zr)
Související témata:

Výběr článků

Načítám