Článek
Bývalý ministr spravedlnosti a expředseda nejvyššího soudu Štefan Harabin se už začátkem letošního roku nechal slyšet, že chce opětovně kandidovat.
V prvním kole prezidentských voleb v roce 2019 získal Harabin 14 procent hlasů a do druhého kola nepostoupil. V současnosti čelí žalobě za status schvalující ruskou invazi na Ukrajinu.
Mezi možnými kandidáty na post hlavy státu se objevuje také významný slovenský vědec Robert Mistrík, který v roce 2019 odstoupil ve prospěch Čaputové.
Ficův Směr získal z Ruska peníze na manipulaci voleb, tvrdí exministr
Není vyloučena ani kandidatura současného generálního prokurátora Maroše Žilinky.
V médiích se objevilo také jméno bývalého předsedy Strany demokratické levice a bývalého slovenského velvyslance v Budapešti a v Praze Petera Weisse. Svou kandidaturu nevyloučil bývalý ministr zahraničí Ján Kubiš.
V kuloárech se v souvislosti s prezidentskými volbami skloňuje také jméno dlouholetého diplomata, bývalého slovenského velvyslance v USA a exministra zahraničí Ivana Korčoka.
Dvoje volby
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úterý oznámila, že se příští rok nebude ucházet o znovuzvolení. Politička, která ve středu oslaví padesátiny, uvedla, že by už neměla dostatek sil na další funkční období. Čaputová je nejpopulárnějším politikem v zemi, její obliba ale podle sondáží oproti minulosti klesla.
Slováci volí hlavu státu stejně jako Češi přímo. V roce 2019 se prezidentské volby konaly v březnu a je předpoklad, že ty příští budou v březnu 2024, přesný termín, od něhož se odvíjí i termín pro podání kandidatury, ale ještě nebyl určen.
Letos 30. září se budou na Slovensku konat předčasné parlamentní volby. Vláda premiéra Eduarda Hegera loni v září ztratila většinu a v prosinci jí parlament vyslovil nedůvěru. V květnu 2023 jmenovala Čaputová úřednickou vládu v čele s Ľudovítem Ódorem. Kabinet minulý týden podle očekávání nezískal důvěru sněmovny, ale dovede zemi k předčasným volbám.