Článek
„Chci zdůraznit jednu věc: naše služby zatím nepotvrdily přítomnost Wagnerovy skupiny v Bělorusku, kromě jejího vůdce,“ citovala Kamińského agentura PAP.
Zároveň poukázal na to, že situace se může kdykoliv změnit, a Polsko proto přijalo opatření k posílení bezpečnosti na hranicích.
„Tito žoldnéři nepochybně mohou být použiti k tomu, aby zvýšili napětí na našich hranicích,“ řekl polský ministr s tím, že je třeba počítat s možnými provokacemi.
Prigožin osobně v Petrohradu. Přijel si pro zabavené zbraně
Polská vláda minulý týden oznámila, že na hranice s Běloruskem vyšle dalších 500 policistů, kteří se tam přidají k pěti tisícům pohraničníků a dvěma tisícům vojáků.
🇧🇾🇷🇺Recent satellite imagery captured approximately 90 kilometers southeast of Minsk, Belarus, reveals the presence of newly developed structures, indicating the swift establishment of a facility possibly intended as a base for Wagner. pic.twitter.com/zS1NPOclBp
— Espectro Táctico (@espectrotactico) June 29, 2023
Wagnerovci dostali po krátké vzpouře proti ruskému armádnímu vedení na výběr, aby se začlenili do ruské armády, odešli do Běloruska, nebo do civilu. Výstavbu táborů, které Bělorusko nabídlo wagnerovcům na svém území, potvrdily dříve i satelitní snímky. Zda žoldnéři přesun zahájili, ale nebylo jasné.
Lukašenko 27. června oznámil, že letadlo s Prigožinem přistálo v Minsku, v Bělorusku ale už není.
„Co se týče Prigožina, je v Petrohradu. Není na území Běloruska,“ řekl ve čtvrtek Lukašenko. Řekl také, že žoldnéřům Minsk nabídl usídlit se v některých bývalých vojenských osadách, což ale podle něj odmítli.