Článek
„Skupina států, které s námi sdílejí tento přístup, je dnes výrazně širší než před rokem,“ sdělil Novinkám Lipavský. „Francie a polské předsednictví v Radě EU v posledních týdnech jasně podpořily český návrh na omezení pohybu ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků v schengenském prostoru,“ dodal.
„Tato jednoznačná podpora potvrzuje, že Evropa bere bezpečnostní hrozby ze strany ruského režimu vážně. Bezpečnost je pro naši vládu prioritou, a proto našim partnerům pečlivě vysvětluji, proč jsou tato opatření v zájmu společné evropské bezpečnosti,“ uzavřel ministr.
Ačkoli návrh má širší shodu v Evropské unii, stále existuje několik zemí, které s ním nesouhlasí.
„V tuto chvíli se na zadní stavějí hlavně Němci. Zřejmě očekávají rychlý návrat k normálu,“ sdělil Novinkám v listopadu evropský představitel, který si nepřál být jmenován. Platí to však podle něj i dnes. „Ale snad to již tak brzy nebude,“ řekl Novinkám tentýž zdroj v úterý.
Nesouhlasí ani Itálie
Britský deník The Telegraph už loni uvedl, že Berlín návrh nechce podpořit, protože se obává, že by mohla být omezena početná přítomnost německých diplomatů v Rusku. V zemi se jich nachází zhruba 350.
Kromě Německa návrh nepodpořila ani Itálie. Ta se zase obává, že by nemohla v Rusku nabízet adekvátní konzulární služby.
Polský server Rzeczpospolita připomněl, že Rusové v Evropě v posledních letech provedli řadu teroristických nebo žhářských útoků. Například loňský žhářský útok v litevském Vilniusu řídily ruské zpravodajské agentury.
Pokud by návrh prošel, Moskva by už sabotáže nemohla tak snadno připravovat, dodal server.
Polsko na ně zakleklo po svém
Podle polského ministerstva zahraničí je v současnosti v Polsku 21 ruských diplomatů, a to na velvyslanectví ve Varšavě a generálních konzulátech Ruské federace v Gdaňsku a Krakově.
Toto číslo se ovšem smrsklo asi na třetinu poté, co polská Agentura pro vnitřní bezpečnost v březnu 2022 vyhostila 45 Rusů, tajných agentů, kteří v zemi žili takzvaně pod diplomatickým krytím.
Na podzim 2024 Polsko navíc uzavřelo ruský konzulát v Poznani a následně vyhostilo další tři Rusy, diplomaty-špiony, kteří se podíleli na přípravě teroristických útoků. Podle polského serveru šlo o balíčky, které měly samy o sobě vzplanout v letadlech.
Stovky ruských špionů na ambasádách
Sikorski se před časem v Bruselu nechal slyšet, že zhruba pětina z dvou tisíc ruských diplomatů v Evropě jsou špioni, kteří by mohli napomáhat při hybridních útocích.
Právě kvůli tomu Polsko loni v červnu zavedlo zákaz pohybu ruských diplomatů, kteří se se svými rodinami mohou pohybovat pouze v okresu svého konzulárního působiště. Pokud se chtějí vydat jinam, musí o tom nejméně tři dny dopředu informovat tamní ministerstvo zahraničí, které následně cestu musí schválit. Polsko prozatím žádnou takovou cestu nezamítlo, uvedl server.
„Každý návrh, který Rusům ztěžuje zpravodajskou činnost v Polsku a Evropské unii, je legitimní. Ne nadarmo iniciativa omezující volný pohyb de facto špionů, nikoli diplomatů, vzešla od českých služeb, které se s ruskou zpravodajskou činností potýkají již řadu let,“ hodnotí polský plukovník Jacek Mąka.
Plukovník tak připomněl, že s návrhem původně přišla Česká republika, a to už v roce 2023.