Článek
„Je tam asi pět tisíc metrů krychlových různých druhů odpadu,“ prohlásil pro agenturu Reuters Dejan Furtula z občanského sdružení The Eco Center Visegrad. „Přichází to ze všech stran a tento scénář se bohužel opakuje každý rok,“ dodal.
Podle Furtuly se odpadky, mezi nimiž se občas objeví i domácí spotřebiče, přenášejí z horních přítoků Driny, kde stoupající hladina vody po přívalových deštích nebo sněhu vyplavuje do řeky odpadky z nedalekých skládek.
„V řece Drině najdete doslova vše, na co si vzpomenete. Mrtvá zvířata, zdravotnický odpad, části aut,“ řekl Furtula. „Jsme jakousi regionální skládkou odpadu, protože tento odpad neprodukují obyvatelé Višegradu, ale obyvatelé měst na horním toku řeky,“ uvedl.
Pracovník The Eco Center Visegrad, které bylo založeno k ochraně životního prostředí, dále prohlásil, že toxický odpad ohrožuje křehký ekologický systém řeky a při jeho spalování také vzduch, který musí dýchat obyvatelé a návštěvníci města.
„Je to velká katastrofa a ostuda pro nás všechny, ukazujeme světu špatný obraz,“ vysvětlil pracovník a dodal, že ekologové mají podezření, že řeka je kontaminována i těžkými kovy, a že letos bude proveden důkladný rozbor vody.
Majitelé a zaměstnanci hotelů a restaurací ve Višegradu, známým svým mostem z osmanské éry a proslaveným jugoslávským nositelem Nobelovy ceny za literaturu Ivo Andričem, si také stěžují, že skládka škodí cestovnímu ruchu.
„Turisté si nejprve všimnou skládky odpadků v Drině a negativně ji komentují – to ovlivňuje jak cestovní ruch, tak lidi, kteří zde žijí,“ uvedla Dijana Rajicová, hlavní recepční hotelu Andričev Konak.