Článek
Kritický postoj k církvi nezačal v Polsku před pěti či deseti lety, ale hned po historické změně v roce 1989. Zatímco za totality bylo její místo ve společnosti nezpochybnitelné, po změně režimu se věřící začali na církev dívat kritickýma očima.
„Okázalý život v přepychu, morální poklesky nebo pedofilní aféry duchovních, které jejich představení horlivě tajili, nebo se na nich dokonce podíleli, postihly nejprve věřící ve velkých městech a pak i na venkově. Lidé potichu přestali chodit na bohoslužby a ke zpovědi, pak se přestali v kostelech brát nebo v nich křtít své děti,“ uvedl onet.pl.
Neztratili víru v Boha, ale v kněze
„Neztratili víru v Boha, ale v kněze a jejich vůdce. Nesáhli hromadně k žádostem o vystoupení z církve, i když určitá část věřících se k tomuto kroku také rozhodla. Ztratili však pocit sounáležitosti s církví, kterou obvykle od narození považovali za svou, ale ona nebo duchovní o ně ztratili zájem,“ řekl serveru krakovský teolog Radoslaw Tyrala, který se touto problematikou intenzivně zabývá.
Server onet.pl nicméně připomíná, že ďábel v tomto případě tkví v detailech. Problém může být v samotném výpočtu, kolik věřících vlastně v Polsku je. V roce 2011 totiž na otázku ohledně své víry odmítlo odpovědět 7,1 procenta lidí. V roce 2021, i kvůli pošramocenému obrazu církve, odmítlo otázku na svou víru zodpovědět hned 20,5 procenta lidí. I kvůli tomu se počet lidí hlásících se ke katolické církvi zmenšil.
Zájem měl pouze Tuskův vnuk
Největší vliv na odchod věřících z církve v Polsku však mají mladí lidé. Například téměř 50 procent studentů krakovských středních škol v současnosti nenavštěvuje hodiny náboženství.
„Ještě před čtyřmi lety nenavštěvovalo hodiny náboženství pouze šest procent studentů jedné z městských středních škol, dnes je to již 60 procent,“ uvedl list Gazeta Wyborcza.
Největší bezbožníci mezi mladými jsou však na severu Polska. „V jedné ze tříd na gymnáziu v Gdaňsku chtěl chodit na náboženství pouze můj vnuk, nikdo jiný. Gdaňsk přitom není nijak zvlášť levicovým městem,“ řekl na setkání s voliči na konci loňského roku dnešní premiér Donald Tusk.